Korytarze solidarności między UE a Ukrainą
17.11.2022
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber rozmawiał na pograniczu polsko-ukraińskim na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem o transportowych Korytarzach Solidarności między Ukrainą a UE. W spotkaniu uczestniczyła także strona ukraińska.
W trakcie spotkania minister Weber podkreślił, że Polska od rozpoczęcia niczym nie uzasadnionej zbrojnej inwazji rosyjskiej udziela Ukrainie wszechstronnego wsparcia, m.in. tworząc korytarze humanitarne, z których skorzystało ponad 2 mln uchodźców. Następnie zarysował wkład, jaki Polska wnosi w realizację Korytarzy Solidarności, których celem jest transport ukraińskich produktów rolnych oraz innych towarów przez terytoria państw członkowskich UE w związku z zablokowaniem tradycyjnie stosowanych przez Ukrainę szlaków transportowych:
Minister Weber zaznaczył, że tak dobre rezultaty są możliwe dzięki codziennemu, ogromnemu wysiłkowi podejmowanemu przez podmioty polskiego sektora transportowego oraz polskie organy władzy publicznej. Aby sprostać wyzwaniu związanemu w szczególności z eksportem produktów rolnych, w ciągu ostatnich miesięcy Polska podjęła szereg działań zorientowanych na usprawnienie przepływu towarowego przez granicę z Ukrainą. Wprowadzono m.in. szereg działań w zakresie organizacji ruchu drogowego na przejściach granicznych, zwolniono z opłat pojazdy przewożące pomoc humanitarną na rzecz Ukrainy, prowadzone są prace na rzecz uruchomienia dodatkowych punktów przekraczania granicy polsko-ukraińskiej, a także udostępniono stronie ukraińskiej kontenery, które umożliwiły separację ruchu na przejściu granicznym w Korczowej-Krakowcu. Trwają również prace nad tymczasowym uruchomieniem jeszcze w tym roku nowego przejścia granicznego z Ukrainą (w Niżankowicach-Malhowicach), na którym planowane jest uruchomienie tymczasowych odpraw pustych pojazdów ciężarowych.
Minister Weber zaznaczył również, że dalsze zwiększanie przepustowości polsko-ukraińskich szlaków transportowych wymaga wsparcia finansowego ze strony UE, które będzie mogło być wykorzystane na inwestycję w infrastrukturę transgraniczną.
W tym kontekście Komisarz Valdis Dombrovskis poinformował, że Komisja Europejska ma świadomość, że dalsze zwiększanie przepustowości granicy unijno-ukraińskiej wymaga inwestycji ukierunkowanych na rozwój infrastruktury.
Po spotkaniu odbyła się wizytacja przejścia granicznego Dorohusk-Jagodzin i praktyczne zapoznanie się z infrastrukturą tego przejścia, zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie ukraińskiej.