W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 (projekt)

Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 (projekt)

Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 jest pierwszym w Polsce dokumentem planistycznym dla sektora żeglugi śródlądowej.

Działania inwestycyjne wskazane w Programie pozwolą na usunięcie tzw. „wąskich gardeł” na wykorzystywanych transportowo odcinkach śródlądowych dróg wodnych na zapleczu portów morskich.

Program przyczyni się również do rozwoju całego sektora żeglugi śródlądowej poprzez działania mające na celu kształtowanie warunków na rzecz rozwoju terminali śródlądowych, poprawy ochrony środowiska poprzez obniżenie emisyjności statków żeglugi śródlądowej i rozwój systemów zarządzania ruchem (RIS). W efekcie realizacji Programu zakłada się również rozwój kapitału ludzkiego sektora oraz wzrost atrakcyjności dróg wodnych i ich turystycznego wykorzystania.

Według prognoz po realizacji Programu (tj. po 2030 roku) ilość transportowanych ładunków może wzrosnąć nawet o 30% względem roku 2015. Prognozuje się, że największa ilość ładunków będzie transportowana Odrą, w szczególności na zapleczu portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Podobny efekt widoczny będzie na Wiśle, gdzie transport ładunków potencjalnie odbywać się będzie na odcinku Toruń – Port Morski Gdańsk oraz w obsłudze portów morskich Gdynia i Elbląg.

{"register":{"columns":[]}}