W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Linie kolejowe

Jaki cel chcemy osiągnąć

Celem planowanych działań inwestycyjnych jest poprawa stanu infrastruktury kolejowej (liniowej i punktowej) pozwalająca na zwiększenie jej niezawodności i usprawnienie prowadzenia ruchu kolejowego. Działania inwestycyjne w zakresie modernizacji linii kolejowych obejmują przeprowadzenie prac na ponad 478 km linii kolejowych o znaczeniu krajowym i regionalnym w okresie do sierpnia 2026 r., w tym na ponad 300 km na sieci TEN-T. Dodatkowo realizowane będą zadania m.in. w zakresie budowy Systemów Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i centralizacji zarządzania posterunkami ruchu oraz likwidacji tzw. „wąskich gardeł” w celu zwiększenia przepustowości linii kolejowych.

W jaki sposób

Projekty zostaną wskazane do realizacji w trybie indywidualnym ze zbioru projektów inwestycyjnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz regionalnych zarządców infrastruktury na podstawie następujących kryteriów: dojrzałość gwarantująca zakończenie realizacji i rozliczenie do końca sierpnia 2026 r., maksymalizacja efektu synergii z projektami zrealizowanymi w ciągu ostatnich 20 lat (dotyczy głównie projektów polegających na usuwaniu wąskich gardeł dla transportu towarowego), wpływ na eliminację tzw. „wąskich gardeł”. Projekty będą realizowane w sposób minimalnie ograniczający przepustowość linii kolejowych.

Projekty planowane do sfinansowania ze środków KPO będą obejmować: modernizację linii kolejowych, peronów i przystanków, przebudowę nawierzchni torowych, budowę mostów i wiaduktów kolejowych, przebudowę rozjazdów, instalację zasilania trakcyjnego, zasilania urządzeń sterowania ruchem kolejowym: napędów urządzeń komputerowych (w tym ERTMS/ETCS), urządzeń przejazdowych, systemów dynamicznej informacji pasażerskiej. W zakresie regionalnych zarządców infrastruktury dofinansowane będą inwestycje liniowe, których realizacja wpłynie pozytywnie na dostępność transportu kolejowego w wymiarze regionalnym.

Udzielanie zamówień na modernizację 478 km linii kolejowych do standardów TEN-T oraz elektryfikację nastąpi w ramach procedury przetargowej. Wykonawcy modernizacji infrastruktury kolejowej będą wyłaniani w trybie Prawa Zamówień Publicznych.

Jakie korzyści przyniesie

Realizacja prac wpłynie na zwiększenie zdolności przepustowej poszczególnych linii kolejowych, co skróci czas przejazdu pociągów pasażerskich i towarowych oraz umożliwi zwiększenie oferty przewozowej. Ponadto pozwoli na prowadzenie dłuższych pociągów, co przełoży się na oszczędności po stronie przewoźników kolejowych. Planowane inwestycje kolejowe zmniejszą istniejący na terytorium kraju stopień wykluczenia komunikacyjnego i doprowadzą do zwiększenia atrakcyjności transportu kolejowego. W efekcie realizacji zaproponowanych projektów zwiększy się poziom udziału transportu kolejowego w transporcie towarowym i osobowym w skali kraju (i regionów).

{"register":{"columns":[]}}