Lokalizacja przedsięwzięć w obszarach morskich
Realizacja przedsięwzięć w polskich obszarach morskich wymaga w pierwszej kolejności uzyskania pozwoleń lokalizacyjnych, tj. pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń oraz pozwoleń lub uzgodnień lokalizacji i sposobów utrzymywania kabli lub rurociągów. Pozwolenia i uzgodnienia są wydawane przez administrację morską na podstawie art. 23, 26 i 27 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
W przypadku wniosku o wydanie pozwolenia dla sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w wyłącznej strefie ekonomicznej, minister właściwy do spraw gospodarki morskiej ogłasza o możliwości składania kolejnych wniosków. Jeżeli wpłyną kolejne wnioski, przeprowadzane jest postępowanie rozstrzygające. Ten tryb postępowania regulują art. 27c i n. ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
Przy wyborze lokalizacji przedsięwzięć w polskich obszarach morskich należy kierować się planami zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, przyjmowanymi przez Radę Ministrów w formie rozporządzenia.
Pomocnym narzędziem przy określaniu lokalizacji przedsięwzięć jest System Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM). Informacje o systemie i wejście do geoportalu znajdują się na stronie https://sipam.gov.pl/