Lubuskie przygotowuje się na przejście fali wezbraniowej. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zdaje raport o stanie infrastruktury transportowej
21.09.2024
21 września 2024 r., w trakcie porannego sztabu kryzysowego we Wrocławiu, minister infrastruktury Dariusz Klimczak przedstawił najnowszy raport dotyczący stanu infrastruktury drogowej i kolejowej. Mimo wciąż trudnej sytuacji, służby nieustannie pracują nad przywróceniem przepustowości sieci transportowej dotkniętej powodzią.
Premier Donald Tusk poinformował, że jeszcze dzisiaj odbędzie się spotkanie z wojewodami, którego celem jest zebranie wstępnych szacunków dotyczących strat i kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z odbudową miejsc dotkniętych powodzią. W spotkaniu weźmie również udział Marcin Kierwiński, który niebawem obejmie funkcję pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi.
Sytuacja na drogach
Jak przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak wciąż zablokowane są trzy odcinki dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA oraz jeden most. Wczoraj w godzinach wieczornych wprowadzono ruch wahadłowy z ograniczeniem tonażowym do 3,5 tony na moście w Malerzowicach Wielkich na drodze krajowej nr 46 (woj. opolskie). Wcześniej most był zamknięty.
Obecnie wciąż na kilku odcinkach dróg krajowych występują poważne utrudnienia lub ruch jest całkowicie zablokowany.
W województwie opolskim, z powodu zniszczeń i wysokiego stanu wód, zablokowane są odcinki:
- DK40 w Głuchołazach, gdzie most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki,
- DK45 w Krapkowicach z powodu podmycia i uszkodzenia jezdni,
- DK94 w pobliżu Skorogoszczy.
W województwie dolnośląskim zablokowany jest odcinek drogi krajowej nr 12 w Ścinawie, gdzie został zamknięty most z powodu wysokiego stanu wody.
Pomimo trudnych warunków na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy (woj. opolskie) ruch jest utrzymany, lecz odbywa się wahadłowo. Z kolei na drodze krajowej nr 27 w Nowogrodzie Bobrzańskim (woj. lubuskie) wprowadzony został ruch wahadłowy z powodu osunięcia nasypu.
Sytuacja na kolei
Obecnie ruch pociągów jest wstrzymany na dwóch odcinkach: Kłodzko Główne – Kłodzko Miasto oraz Nysa – Prudnik. Nieprzejezdne pozostają również przejścia graniczne z Czechami, w tym Chałupki – Bohumin, Głuchołazy oraz Cieszyn. Częściowo przywrócono ruch pasażerski na przejściu Zebrzydowice – Petrovice.
Dotychczas udało się przywrócić przejezdność na 26 odcinkach linii kolejowych. Ostatniej doby odwołano 24 pociągi, a 52 zostały uruchomione w skróconych relacjach.
Pociągi PKP Intercity nadal nie kursują na liniach: Kędzierzyn-Koźle – Jelenia Góra, Jelenia Góra – Szklarska Poręba, Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice oraz Rybnik/Racibórz – Chałupki. Ograniczony ruch utrzymuje się także na trasie Wrocław – Jelenia Góra.
W dalszym ciągu wyłączone z użytkowania pozostają dworce Głuchołazy oraz Kłodzko Główne.
Sytuacja hydrologiczna i stan infrastruktury przeciwpowodziowej
Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 32 stacjach hydrologicznych, z czego większość dotyczyła dorzecza Odry. Na 20 stacjach został przekroczony stan ostrzegawczy.
Zbiornik Racibórz Dolny działa prawidłowo. Aktualne napełnienie zbiornika to 90 mln m³, co stanowi 48 proc. jego pojemności.
Na wale Obrowiec (woj. opolskie) zaobserwowano osuwisko od strony odpowietrznej. Wysoki stan wody utrudnia dostęp i ocenę stanu wałów, dlatego pełna inspekcja zostanie przeprowadzona, gdy poziom wody opadnie.
W miejscowościach zagrożonych falą wezbraniową sytuacja jest monitorowana. W Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) stan wody wynosi 942 cm i obserwuje się niewielką tendencję spadkową. W Głogowie (woj. dolnośląskie) poziom wody wynosi 599 cm, a w Nowej Soli (woj. lubuskie) 494 cm. W obu miejscowościach notuje się wzrost poziomu wód.
W rejonie Nowej Soli oraz okolicznych miejscowościach, takich jak Otyń, Stara Wieś czy Bytom Odrzański, wały przeciwpowodziowe zostały poddane przeglądowi, a miejsca zagrożone przesiąkami zabezpieczono workami z piaskiem, foliami i matami.
W nocy zabezpieczono przesiąki wału Grobla Łaniewska we Wrocławiu, w pobliżu Jazu Odra-Widawa.
W Mysłakowicach (woj. dolnośląskie), w wyniku podmycia muru regulacyjnego przy potoku Łomnica, istnieje bezpośrednie zagrożenie dla budynków mieszkalnych. Planowane są działania zabezpieczające.
Na Suchym Zbiorniku Mysłakowice zaobserwowano przesiąki w zaporze, co stwarza ryzyko przebicia hydraulicznego. Zlecono pilne prace udrożnieniowe, aby zmniejszyć ryzyko awarii.
W gminie Niechlów (woj. dolnośląskie) rozlewisko przy ujściu rzeki Rów Śląski do Baryczy zbliża się do drogi wojewódzkiej nr 324, która obecnie jest zamknięta. W przypadku podniesienia poziomu wód może wystąpić jej przelanie przez drogę. Z kolei w miejscowości Wierzowice Wielkie (woj. dolnośląskie) stwierdzono przeciek śluzy wałowej, którą natychmiast zabezpieczono workami z piaskiem i folią.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nieustannie monitorują stan wałów przeciwpowodziowych w najbardziej newralgicznych miejscach zagrożonych powodzią.