W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa współpraca w zakresie gospodarki wodnej – 10. spotkanie stron Konwencji Wodnej w Lublanie

24.10.2024

Podczas odbywającego się w dniach 22-24 października 2024 r. w Lublanie 10. spotkania stron Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych (Konwencja Wodna) omawiano wyznawania związane ze współpracą międzynarodową w zakresie gospodarki wodnej. Spotkanie było również okazją do międzynarodowej wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Polskę reprezentował wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski reprezentował Polskę na 10. spotkaniu stron Konwencji Wodnej w Lublanie

Podczas sesji ministerialnej „Nasze wody, nasza przyszłość: współpraca w zakresie wód transgranicznych jako motor odporności klimatycznej”, wiceminister Przemysław Koperski przedstawił polskie osiągnięcia w dziedzinie gospodarki wodnej – rozwój ekohydrologii jako interdyscyplinarnej nauki łączącej ekologię z hydrologią. Wskazał przy tym na jej unikatowy potencjał w zrównoważonym zarządzaniu zasobami wodnymi zarówno w Europie, jak i na świecie.

— Ekohydrologia ma potencjał, aby stać się przełomową dziedziną. Aby odnieść sukces, konieczne jest rozszerzenie jej zasięgu, unikanie fragmentacji działań oraz zaangażowanie społeczeństwa w proces podejmowania decyzji — powiedział wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.


Współpraca transgraniczna w zakresie gospodarki wodnej oraz możliwości upowszechnienia ekohydrologii w tym obszarze były kluczowymi tematami rozmów wiceministra Przemysława Koperskiego z czeskimi, niemieckimi i słoweńskimi partnerami. Wiceminister Koperski spotkał się z wiceministrem środowiska Republiki Czeskiej Pavelem Jandą, z sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów Republiki Federalnej Niemiec Bettiną Hoffmann, a także z sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Republiki Słowenii Mašą Kociper i sekretarz stanu w Ministerstwie Zasobów i Planowania Przestrzennego Republiki Słowenii Lidiją Kegljevič Zagorc.

Konwencja Wodna

Konwencja o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych, podpisana w 1992 roku, początkowo dotyczyła państw europejskich. Ze względu na zlewniowy charakter i międzynarodowy zasięg wód, obejmujący terytoria 154 państw, dokument został rozszerzony przez aneks na wszystkie państwa ONZ. Obecnie zrzesza 56 członków, w tym Unię Europejską.

Jako członek-sygnatariusz, Polska ratyfikowała Konwencję Wodną w 2000 roku. Od tego czasu zawarła sześć umów dwustronnych oraz jedną wielostronną z państwami sąsiednimi, obejmującą Międzynarodowy Obszar Dorzecza Odry, mające na celu osiągnięcie dobrego stanu wód granicznych, ich racjonalne wykorzystanie oraz zaspokojenie potrzeb społeczeństwa, środowiska i gospodarki poprzez dyspozycyjne zasoby wodne.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}