W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w trybie pilnym na Dolnym Śląsku – powołanie sztabu kryzysowego w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu

14.09.2024

W związku z zagrożeniem powodziowym po intensywnych opadach deszczu minister infrastruktury udał się niezwłocznie do Kłodzka, gdzie obraduje sztab kryzysowy.

Posiedzenie sztabu kryzysowego

W Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in.: minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele służb, wojska, samorządów oraz innych instytucji zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe. Podczas posiedzenia minister Dariusz Klimczak podkreślił znaczenie podjętych działań, mających na celu utrzymanie drożności sieci transportowej, szczególnie kolejowej.

— PKP PLK zapewniły dodatkowe 171 zespołów awaryjnego udrażniania torów, które ciągle pracują. Jest także przygotowanych dodatkowych 19 zespołów ratownictwa kolejowego technicznego oraz dodatkowe pojazdy sieciowe. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy 24 godziny na dobę pracują, żeby zapewnić drożność polskich linii kolejowych — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Sytuacja na kolei

W sobotę na liniach kolejowych PKP PLK zarejestrowano 45 zdarzeń związanych z sytuacją pogodową. Intensywne opady deszczu doprowadziły do poważnych utrudnień w ruchu pociągów. W województwie opolskim zamknięto linie kolejowe nr 137 (Prudnik – Nowy Świętów) oraz 297 (stacja Głuchołazy), a dla pasażerów PKP Intercity i Polregio wprowadzono zastępczą komunikację autobusową. Podobne rozwiązania zastosowano w województwie dolnośląskim, gdzie zamknięto linie nr 311 (Szklarska Poręba – Piechowice), nr 274 (Jelenia Góra – Rybnica) oraz nr 317 (Gryfów Śląski – Świeradów Zdrój). Problemy wystąpiły także w województwie śląskim, gdzie zamknięto linię nr 140 (Rybnik Niewiadom – Rydułtowy). Po stronie czeskiej utrudnione jest przekazywanie pociągów towarowych przez przejście graniczne na stacji Chałupki.

— Dzisiaj przed południem mieliśmy kilkanaście sytuacji związanych z nieprzejezdnością torów, z ich podmywaniem, z drzewami, które osunęły się na tory. Trwają prace związane z przywracaniem drożności tych odcinków. Został już naprawiony m.in. nasyp między Jelenią Górą a Lubaniem — zapewnił minister infrastruktury D. Klimczak.

Sytuacja na drogach

Na drogach krajowych, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wystąpiły nieliczne problemy związane z podtopieniami. W województwie opolskim zamknięto most tymczasowy w ciągu drogi krajowej nr 40 z powodu przekroczenia poziomu alarmowego na rzece Biała Głuchołaska. W województwie dolnośląskim droga krajowa nr 33 z Kłodzka do Bystrzycy Kłodzkiej została zalana w kilku miejscach – m.in. w Żelaźnie. Z kolei w województwie śląskim na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Grabarze wystąpiło rozlewisko.

— Wszystkie incydenty na drogach krajowych są na bieżąco monitorowane i będziemy o nich informować. Sytuacja jest dynamiczna. Dziękuję za współprace z zarządcami dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Nasze państwo to jest jeden organizm i wszyscy muszą ze sobą współpracować — stwierdził minister D. Klimczak.

Zbiorniki przeciwpowodziowe

W Kotlinie Jeleniogórskiej trwa gromadzenie nadmiaru wód w zbiorniku Sobieszów, który może pomieścić do 6,74 mln m³ wody. Przygotowano także do uruchomienia największy suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny.

Infrastruktura lotniskowa

Pomimo intensywnych opadów deszczu, porty lotnicze w południowej Polsce funkcjonują poprawnie. Nie zanotowano istotnych opóźnień ani zaburzeń w płynności ruchu lotniczego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}