Ministerstwo Infrastruktury realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Aktualizacja analizy dominujących presji i oddziaływań na wody morskie”
CELE PROJEKTU:
Celem projektu jest opracowanie aktualizacji analizy presji i oddziaływań na wody morskie, w tym presji i oddziaływań antropogenicznych, obejmującej skutki kumulacyjne i synergiczne oraz uwzględniającej odpowiednie oceny wykonywane na podstawie przepisów ustawy Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2233, z późn. zm.) oraz przepisów odrębnych, a także opracowanie zestawienia dominujących presji antropogenicznych pochodzenia lądowego na wody morskie. Opracowanie to jest elementem niezbędnym do przygotowania przez właściwy organ Inspekcji Ochrony Środowiska drugiej aktualizacji wstępnej oceny stanu środowiska wód morskich i jest sporządzane na potrzeby art. 8 ust. 1 lit. b dyrektywy (2008/56/WE) Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 czerwca 2008 r. ustanawiającej ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego (dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej - RDSM) (Dz. Urz. UE L 164/19 z 25.06.2008) oraz jej aktualizacji w postaci dyrektywy Komisji (UE) 2017/845 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniającej dyrektywę 2008/56/WE w odniesieniu do przykładowych wykazów elementów branych pod uwagę przy opracowaniu strategii morskich.
Koszt całkowity projektu wynosi
800 000 PLN
Kwota dofinansowania z UE
680 000 PLN
PLANOWANE EFEKTY:
Opracowany w ramach projektu dokument będzie stanowił podstawę do sformułowania celów oraz działań z zakresu ochrony wód Morza Bałtyckiego (Aktualizacji programu ochrony Morza Bałtyckiego w ramach III cyklu wdrażania dyrektywy w sprawie strategii morskiej). Poprzez dostarczenie danych o dominujących presjach umożliwi opracowanie i sformułowanie precyzyjnie adresowanych działań w ramach aPOWM. Niektóre spośród tych działań mogą mobilizować regionalnie gospodarkę poprzez umożliwienie różnego rodzaju inicjatyw mających na celu wprowadzanie działań ochronnych skutkujących utworzeniem nowych miejsc pracy, co będzie miało korzystny wpływ na rozwój gospodarczy (np. sprzątanie plaż) czy edukacyjnych. Wyniki Projektu, skutkujące sformułowaniem celów środowiskowych dla wód morskich oraz następnie działań aPOWM prowadzą do poprawy środowiska morskiego, a więc także do poprawy zdrowia ludzkiego. Czystsze wody śródlądowe i morskie pobudzają także lokalne gospodarki poprzez zwiększenie atrakcyjności turystycznej. Przedmiotowy projekt jest komplementarny z celami Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego, w szczególności Obszaru Tematycznego Biogeny, oraz Hazard, które zajmują się szeroko pojętą tematyką antropogenicznych zanieczyszczeń wód Morza Bałtyckiego oraz formułują działania w zakresie ochrony Bałtyku przed tymi zanieczyszczeniami.