Modernizacja lotniska Chopina oraz Warszawa-Modlin – odpowiedź na rosnące potrzeby pasażerów i rozwój transportu lotniczego w Polsce
14.11.2024
14 listopada 2024 r. w siedzibie Polskich Portów Lotniczych minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz wiceminister infrastruktury Maciej Lasek spotkali się między innymi z przedstawicielami PPL i Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa - Modlin, aby omówić wstępną koncepcję rozbudowy i modernizacji warszawskiego Lotniska im. Fryderyka Chopina oraz planowane inwestycje na lotnisku Warszawa - Modlin. Głównym celem przedsięwzięć jest zwiększenie przepustowości mazowieckich lotnisk i dostosowanie ich do dynamicznie rosnącego oraz prognozowanego ruchu pasażerskiego do czasu uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Planowane działania w ramach inwestycji obejmują zwiększenie zdolności absorpcji pasażerów przez terminal oraz inwestycje w płaszczyzny postojowe dla statków powietrznych. Działania takie pozwolą na sprawniejsze zarządzanie potokami ruchu lotniczego oraz na zwiększenie przepustowości lotniska przy zachowaniu wszelkich wymogów i standardów związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska. Rozbudowa obecnego lotniska centralnego, czyli Lotniska Chopina ma zakończyć się w 2029 roku, co umożliwi obsługę 28-30 milionów pasażerów rocznie.
Lotnisko Chopina w Warszawie to największe lotnisko w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie Środkowej. Tylko w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku port lotniczy obsłużył ponad 14 mln pasażerów, a do końca roku liczba ta według prognoz osiągnie ok. 20,5 mln.
Inwestycje i rozwój lotniska Warszawa – Modlin
Podczas spotkania omówiono również koncepcję rozbudowy Lotniska Warszawa-Modlin, które pełni funkcję portu komplementarnego dla Lotniska Chopina. Plan Generalny portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022–2045, zatwierdzony przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, przewiduje zarówno modernizację infrastruktury lotniczej, jak i pasażerskiej. Wśród zaplanowanych inwestycji w infrastrukturę lotniczą jest budowa nowej drogi startowej. Po jej wybudowaniu dotychczasowa droga startowa będzie pełniła rolę drogi kołowania. Takie rozwiązanie pozwoli na zwiększenie przepustowości pola manewrowego. Poza tym powstanie więcej płyt postojowych dla samolotów, wybudowane zostaną stanowiska do odladzania samolotów bliżej progu drogi startowej oraz rozbudowane zostaną drogi kołowania. W planie jest uruchomienie terminala CARGO, rozbudowa terminala pasażerskiego i budowa parkingu wielopoziomowego. Ponadto w Planie Generalnym portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022–2045 w zakresie inwestycji publicznych wymienia się budowę odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do Mazowieckiego Portu Lotniczego (MPL) Warszawa-Modlin oraz budowę stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa-Modlin.