W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Modernizacja zbiornika Wisła Czarne podniesie bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w powiecie cieszyńskim

25.10.2024

Większe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe terenów położonych poniżej zbiornika, odzyskanie pełnej rezerwy powodziowej, większa retencja dla rolnictwa – przeciwdziałanie suszy, zabezpieczenie zasobów wody pitnej na potrzeby mieszkańców Wisły, Ustronia i Skoczowa oraz mniejsza podatność zbiornika na awarie – to tylko niektóre z korzyści, jakie zyskają mieszkańcy Podbeskidzia za sprawą rozpoczynających się właśnie prac modernizacyjnych zbiornika Wisła Czarne. 25 października 2024 r. w budynku administracyjnym zapory odbyło się spotkanie z udziałem wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego, w trakcie którego podpisana została umowa na realizację tej inwestycji.

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski podczas briefingu prasowego dotyczącego modernizacji zbiornika Wisła Czarne.
Ta inwestycja szczególnie cieszy, ponieważ zapewni szerokie bezpieczeństwo mieszkańcom oraz zwiększy możliwości poboru wody pitnej dla 60 tys. osób w powiecie cieszyńskim. Na realizację tego zadania region długo czekał. Gratuluję Wodom Polskim podpisania umowy, a wykonawcy życzę pomyślności w realizacji prac. Będziemy się im przyglądać powiedział wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.


Stan techniczny obiektu, który w trudnych, górskich warunkach piętrzy wodę od ponad 50 lat, nie stwarzał zagrożenia dla terenów położonych poniżej ziemnej zapory, niemniej jednak jego modernizacja stała się koniecznością. Większa z każdym rokiem podatność na awarie oraz konieczność obniżenia poziomu piętrzenia w zbiorniku skutkowały mniejszą rezerwą powodziową i tym samym – rezerwą wody pitnej. W ramach prac remontowych zmianie nie ulegną parametry obiektu, poprawi się jednak jego funkcjonalność. Przedsięwzięcie obejmuje prace modernizacyjne na istniejącej zaporze ziemnej i związanych z nią funkcjonalnie obiektów, takich jak przelew stokowy i niecka wypadowa. Wykonawca – Keller Polska Sp. z o.o. – m.in. doszczelni przesłonę przeciwfiltracyjną na lewym przyczółku, przebuduje odwodnienie wzdłuż prawej ściany przelewu stokowego i wykona jego remont. Wyremontowane zostaną również podpory przelewu oraz murów oporowych na przedłużeniu podpory a także elementy spodu konstrukcji nośnej. Podobne prace zostaną wykonane w obrębie niecki wypadowej zapory. Doszczelniona zostanie także przesłona przeciwfiltracyjna na lewym przyczółku. Zamontowane zostaną nowe urządzenia kontrolno-pomiarowe. Po zakończeniu modernizacji poprawi się ochrona przed zalaniem terenu poniżej zapory czołowej zbiornika Wisła Czarne, w tym użytków rolnych. Przywrócona zostanie możliwość piętrzenia wody do wysokości określonej w pozwoleniu wodnoprawnym. Efektem remontu będzie także zwiększenie rezerwy wody pitnej.

Prace o wartości blisko 11 mln zł potrwają do połowy 2025 r. Ich realizacja nie wiąże się z ograniczeniami poboru wody pitnej. Także korona zapory – miejsce spacerów turystów i mieszkańców, nie będzie wyłączona z eksploatacji. Możliwe są jedynie tymczasowe ograniczenia w ruchu po zaporze.

Dla zadania pn. Modernizacja obiektów zbiornika wodnego Wisła Czarne – drenaż skarpy odpowietrznej, przelew stokowy, sieć piezometrów – etap I i etap II uzyskano finansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla operacji typu Zarządzanie zasobami wodnymi w ramach poddziałania Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa, objętego PROW na lata 2014-2020.

Historia i wymiary zbiornika

Zbiornik Wisła Czarne znajduje się na Małej Wiśle, poniżej połączenia Białej i Czarnej Wisełki. Budowa rozpoczęła się w 1968 r., do eksploatacji został oddany w 1973 r. Zbiornik Wisła Czarne pełni dwie główne funkcje: przeciwpowodziową oraz zaopatrzenia w wodę Wisty, Ustronia i Skoczowa. Piętrzy również wodę na wypadek jej niedoborów w korycie Wisły poniżej. Całkowita pojemność zbiornika wynosi 5,06 mln m3, maksymalna powierzchnia zalewu to ok. 40 ha, zlewnia obejmuje 30 km2. Nasyp zapory wykonano z materiału ziemnego, uzyskanego z wykopów z czaszy zbiornika. Maksymalna wysokość zapory wynosi ok. 6 m, długość 280 m, kubatura ok. 470 000 m3, a szerokość w koronie 6,60 m.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}