W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Nie pakuj się w kłopoty” – kampania skierowana do pasażerów przed wylotem na urlop

27.06.2019

„Nie pakuj się w kłopoty” to kampania społeczna Urzędu Lotnictwa Cywilnego, która ma na celu zwrócenie uwagi pasażerów na zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego pakowania bagażu przed podróżą samolotem. Partnerem zainaugurowanej 27 czerwca 2019 r. na Lotnisku Chopina akcji jest Ministerstwo Infrastruktury.

''Nie pakuj się w kłopoty'' - materiał promocyjny

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson poinformował, że nie wszystkie przedmioty mogą być umieszczone w bagażu podręcznym. Część jest zabroniona w bagażu rejestrowanym, a niektórych nie przewieziemy wcale. Chcąc zabrać w podróż lotniczą np. aparat fotograficzny, drona, tablet, czy power bank, musimy stosować się do określonych zasad.

- Niewłaściwe spakowanie tych urządzeń może doprowadzić do ich samozapłonu, a w konsekwencji do pożaru na pokładzie samolotu – dodał prezes ULC.

 

Urząd Lotnictwa Cywilnego w ostatnim czasie zaobserwował na polskich lotniskach bardzo duży wzrost liczby incydentów związanych z niewłaściwym przewozem materiałów niebezpiecznych oraz przedmiotów zabronionych. 

- Tylko w ostatnich dwóch latach liczba incydentów wzrosła aż pięciokrotnie – z 66 w 2017 roku do 328 w 2018 roku. Kontrole bezpieczeństwa pokazują, że świadomość zagrożeń związanych z przewozem tego rodzaju przedmiotów jest na alarmująco niskim poziomie. Dlatego tak bardzo potrzebna jest szeroka akcja informacyjna – powiedział prezes ULC.

 

Z ankiety przeprowadzonej wśród pasażerów wynika, że zaledwie co piąta osoba uznaje papieros elektroniczny za przedmiot niebezpieczny, a połowa z respondentów nie postrzega telefonu czy lakieru do włosów jako przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu lotu. Brak wiedzy pasażerów o zasadach przewozu tego rodzaju przedmiotów potwierdzają również pracownicy lotnisk, którzy wzięli udział w ankiecie. Aż 75 proc. z nich uważa, że na bezpieczeństwo operacji lotniczych wpływa niewiedza pasażerów. W polskich portach lotniczych odnotowano wiele przypadków wykrycia w bagażu materiałów niebezpiecznych, wśród nich amunicji, gazów pieprzowych, paliwa do napełniania zapalniczek czy naboi z dwutlenkiem węgla.

Uczestnicy konferencji podkreślili, że zwrócenie uwagi pasażerów na konieczność stosowania zasad bezpieczeństwa w podróży lotniczej przyczyni się do zmniejszenia liczby incydentów. Pomoże to również zmniejszyć ryzyko katastrofy lotniczej mogącej powstać w związku z niewłaściwym przewozem tego rodzaju przedmiotów i materiałów.

 

 

W ramach akcji informacyjnej przygotowano spot edukacyjny, plakaty oraz grafiki, które będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych, na terenie lotnisk, w środkach komunikacji miejskiej w Warszawie oraz kolejach regionalnych.

Partnerami kampanii są również: Lotnisko Chopina, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Polskie Linie Lotnicze LOT. Do akcji włączyły się również porty regionalne:. Kraków Airport, Port lotniczy Poznań-Ławica, Port lotniczy Wrocław oraz Port lotniczy Olsztyn-Mazury.

Więcej informacji na stronie ULC.

{"register":{"columns":[]}}