W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe znaczki Poczty Polskiej poświęcone Żołnierzom Wyklętym

28.02.2018

1 marca 2018 r. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Poczta Polska wprowadza do obiegu emisję „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” z rotmistrzem „Witoldem” i „Inką”. To kontynuacja serii znaczków pocztowych, poświęconych Żołnierzom Wyklętym.

Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych

Tegoroczna emisja jest kontynuacją serii znaczków upamiętniających bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych. Autorka projektu Marzanna Dąbrowska umieściła w tle znaczka obozowy pasiak z Auschwitz Birkenau, a na nim ryngrafy noszone przez rotmistrza Witolda Pileckiego pseudonim „Witold”, „Druh” oraz ryngraf 5. Wileńskiej Brygady AK, w ramach której działała Danuta Siedzikówna pseudonim „Inka”. Na przywieszkach znajdują się zdjęcia „Witolda” oraz „Inki”. 

Wyjątkowość tej emisji polega m.in. na tym, że znaczki powstały dzięki życzliwości i opiece Zofii Pileckiej-Optułowicz – córki rtm. Pileckiego oraz Danuty Ciesielskiej – siostrzenicy „Inki”. Technicznym rarytasem znaczków z ryngrafami Niezłomnych jest druk wypukły. Oznacza to, że jeden znaczek musiał przejść aż 3 razy przez maszyny drukarskie – pierwszy raz podczas druku, drugi podczas perforowania (tzw. „ząbki”) i wreszcie podczas suchego tłoczenia. To właśnie ono sprawia, że znaczki możemy nie tylko zobaczyć, ale też poczuć pod opuszkami palców. I podobnie, jak w ubiegłym roku, „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych”, dzięki zastosowanym technikom druku i jego uszlachetnieniu, przedstawiają prawdziwie plastyczne reprodukcje ryngrafów.

Dla Pocztowców ważnym faktem historycznym jest udział rotmistrza Pileckiego w walkach w okolicy budynku Dworca Pocztowego przy ul. Żelaznej 21 w Warszawie. Tego pocztowego budynku, zwanego „Żelazną Redutą”, bronili żołnierze oddziału Chrobry II, w którego szeregach walczył Witold Pilecki, najpierw jako strzelec, a później, gdy ujawnił swój stopień oficerski, jako dowódca. Pomimo bombardowań i licznych zniszczeń obrońcy reduty trwali na swoich stanowiskach do końca Powstania.

Poczta Polska w serii „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” wydała już w 2017 r. znaczki poświęcone por. Franciszkowi Majewskiemu „Słonemu” (1919-1948) i st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi „Rojowi” (1925-1951). W tym samym roku, poza tą serią, wydany został znaczek upamiętniający Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. W 2016 r. ukazał się natomiast znaczek emisji Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcony mjr Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” (1910-1951), pośmiertnie awansowanemu do stopnia podpułkownika.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}