W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O działaniach na rzecz wzrostu eksportu ukraińskich towarów

29.11.2022

Logistyka eksportu zbóż przez Ukrainę, kwestie związanej z tym infrastruktury oraz priorytety współpracy Polski z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) były głównymi tematami spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z wiceprezesem EBOR Markiem Bowmanem, które odbyło się 29 listopada 2022 r.

O działaniach na rzecz wzrostu eksportu ukraińskich towarów

Jest to kolejne spotkanie z przedstawicielami EBOR poświęcone pomocy na rzecz Ukrainy w odbudowie połączeń transportowych. Tym razem rozmowy skupiły się na eksporcie ukraińskich produktów rolnych, a także innych towarów, przy wykorzystaniu alternatywnych szlaków transportowych prowadzących przez terytorium Polski. Minister Andrzej Adamczyk przedstawił działania strony polskiej w tym zakresie.

– Przewozy żywności i innych ładunków z Ukrainy do UE znacznie się zwiększyły. W ramach tzw. Korytarzy Solidarności przez terytorium Polski jest obecnie miesięcznie transportowanych około 452 tys. ton zbóż, czyli o ponad 50 proc. więcej niż w połowie roku. W porównaniu do października zeszłego roku wzrost przewozów zbóż w analogicznym okresie 2022 r. jest ponad 16-krotny – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Obecnie przez Polskę transportowane jest ok. 40 proc. ukraińskich produktów rolnych eksportowanych w ramach Korytarzy Solidarności.

­– Tak dobre rezultaty są możliwe dzięki codziennemu, ogromnemu wysiłkowi podejmowanemu przez podmioty polskiego sektora transportowego oraz organy władzy publicznej. Nieustannie pracujemy nad usprawnieniami, które wpływają na zwiększanie ilości ukraińskich towarów, w szczególności produktów rolno-spożywczych, eksportowanych przez nasze terytorium – stwierdził A. Adamczyk.


Szef resortu infrastruktury zwrócił również uwagę na działania Polski, których celem jest poprawa funkcjonowania ruchu granicznego pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą. W ciągu ostatnich miesięcy wprowadzone zostały liczne zmiany organizacyjne i infrastrukturalne, co w efekcie przyczyniło się do wzrostu importu towarów z Ukrainy przez granicę polską. Jednym z takich działań było wprowadzenie 24-godzinnej odprawy na granicach przy pełnym zaangażowaniu służb takich jak Straż Graniczna, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Weterynarii, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Krajowa Administracja Skarbowa.

Andrzej Adamczyk przypomniał także, jak ważnym z punktu widzenia Polski projektem jest budowa międzynarodowego korytarza Via Carpatia, zaś dla strony ukraińskiej szlak ten może mieć duże znaczenie gospodarcze. Obecni na spotkaniu prezesi spółek grupy PKP wyrazili wolę współpracy z EBOR. Zaproponowano utworzenie grup roboczych. 

Przedstawiciele EBOR i strona polska zgodnie podkreślili potrzebę eliminacji wąskich gardeł i wsparcia rozbudowy infrastruktury umożliwiającej swobodny przepływ ukraińskich towarów przez terytorium Polski.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}