Obwodnica Bolkowa oddana do ruchu
21.12.2019
21 grudnia 2019 r., czyli cztery miesiące przed terminem kontraktowym, zakończyły się prace przy budowie obwodnicy Bolkowa. Kierowcy mogą już korzystać z nowej trasy.
Obwodnica Bolkowa to kolejna inwestycja realizowana na Dolnym Śląsku, która usprawni układ komunikacyjny regionu oraz podniesie poziom bezpieczeństwa użytkowników dróg. Ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miasta, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w miejscowości i komfort życia mieszkańców. Obwodnica zapewni wysoki komfort lokalnego i tranzytowego ruchu drogowego. Nowa inwestycja skróci czas podróży, usprawni ruch turystyczny w rejonie i pozwoli dotrzeć do pięknych zakątów Karkonoszy.
W ramach zadania powstała obwodnica Bolkowa w ciągu dróg krajowych nr 3 i 5 o długości około 7,8 km. Droga budowana po nowym śladzie ma długość ok. 5,7 km, a przebudowany i rozbudowany odcinek drogi krajowej nr 5 - ok. 2,1 km. Umożliwione zostało połączenie drogi ekspresowej S3 z drogą krajową nr 3 na odcinku od węzła Bolków do drogi krajowej nr 3.
Wykonawca zrealizował jeden węzeł drogowy, trzy skrzyżowania jednopoziomowe, sześć obiektów inżynierskich (trzy estakady o łącznej długości ok. 800 metrów, jeden wiadukt drogowy i dwa wiadukty drogowe nad drogą).
Dofinansowanie z Funduszy Europejskich
Umowa na budowę obwodnicy Bolkowa została zawarta w grudniu 2016 r., w systemie „Projektuj i buduj/optymalizuj”. Kontraktowy termin przewidywał zakończenie prac w kwietniu 2020 r. Wartość całkowita projektu wyniosła blisko 95 mln zł, a unijne dofinansowanie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko – 66,7 mln zł.
Odkrycia archeologiczne
Przed podpisaniem umowy na realizację obwodnicy Bolkowa, na terenach pod przyszłą inwestycję wykonano archeologiczne badania wykopaliskowe, które prowadzone były od września 2008 r. do czerwca 2009 r. Badania przeprowadzono na ośmiu stanowiskach o łącznej powierzchni 94,23 ara. Badania archeologiczne wykazały nieliczne ślady penetracji osadniczej w pradziejach i średniowieczu oraz intensywną działalność osadniczą na tym terenie w okresie nowożytnym.