W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obwodnica Strykowa w woj. wielkopolskim oddana do ruchu

23.08.2024

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła do ruchu ponad 3-kilometrową obwodnicę Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32. To już druga obwodnica w Wielkopolsce zrealizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Obwodnica Strykowa w woj. wielkopolskim oddana do ruchu

Oddana do ruchu nowa droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) zlokalizowana jest na terenie powiatu poznańskiego, w gminie Stęszew. Biegnie w nowym śladzie po południowej stronie miejscowości, zaczynając i kończąc na skrzyżowaniach z istniejącą drogą krajową nr 32. W ramach inwestycji powstało też rondo na połączeniu obwodnicy z drogą powiatową w kierunku miejscowości Modrze oraz dwa wiadukty w ciągu obwodnicy nad linią kolejową nr 357 Sulechów - Luboń k. Poznania.

Głównym celem budowy obwodnicy Strykowa było wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości. Dzięki inwestycji odciążony zostanie regionalny układ komunikacyjny i zwiększy się przepustowość dróg  w miejscowości. Nowa droga poprawi komfort i bezpieczeństwo przejazdu pomiędzy Poznaniem, Grodziskiem Wielkopolskim oraz Wolsztynem, także poprzez zmniejszenie liczby skrzyżowań i zlikwidowanie bezpośrednich wjazdów na drogę z pól i posesji. Uspokojenie ruchu w okolicznych miejscowościach podniesie komfort życia mieszkańców i zwiększy ich bezpieczeństwo.

Wykonawcą inwestycji o wartości 78,2 mln zł była firma PORR. Inwestycja została objęta bezzwrotnym wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy.

Program budowy 100 obwodnic

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100) w całej Polsce powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ponad 800 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. W ramach tych inwestycji wybudowanych i zamontowanych zostanie wiele urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Najważniejszymi efektami realizacji PB100 będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, przepustowości sieci drogowej, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast a w konsekwencji czystsze powietrze i mniejszy hałas, co bezpośrednio poprawi jakość życia mieszkańców tych miejscowości.

W ramach PB100 w woj. wielkopolskim powstała już obwodnica Grzymiszewa. Kierowcy korzystają z niej od czerwca 2024 r.

{"register":{"columns":[]}}