Odbudowa zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce
22.04.2022
Projekt pn. Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski Wschodniej przewiduje realizację 25 zadań inwestycyjnych i utrzymaniowych w ciągu najbliższych 5 lat. Łączna ilość odtworzonych i zgromadzonych wód powierzchniowych wyniesie blisko 1 mld m3, a wód podziemnych ponad 1,5 mld m3. Oddziaływaniem projektu objęte zostanie około 3 tys. km2.
Obszar Wielkopolski Wschodniej charakteryzuje się wyjątkowo niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi, posiada rozwiniętą sieć melioracyjną i regulacje koryt rzecznych, odwodnienia górnicze, charakteryzuje się też wzmożonym poborem wód podziemnych na cele rolnicze i przemysłowe.
W efekcie realizacji projektu odbudowane zostaną zasoby wód jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego, przywrócone zostaną przepływy w rzekach regionu, a w miejscu istniejących i zamkniętych odkrywek węgla brunatnego utworzone zostaną zbiorniki wodne.
Przerzut wód z Warty do rzeki Warcicy
Wody Polskie, lokalne samorządy oraz Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” porozumiały się w sprawie realizacji projektu przerzutu wód z Warty do rzeki Warcicy, który pozwoli odtworzyć przepływ w tej rzece oraz przyspieszy odbudowę wód gruntowych w strefie oddziaływania leja depresji związanego z odkrywką Drzewce. Całkowity koszt prac szacowany jest na 1 mln 525 tys. zł, w tym wkład samorządów i ZE PAK SA wyniesie 450 tys. zł. Inwestycja polegać będzie na budowie rurociągu sprowadzającego wodę z Warty do Dopływu spod Dzieraw, skąd woda grawitacyjnie będzie spływała do rzeki Warcicy. Odrestaurowanych zostanie również kilkanaście obiektów hydrotechnicznych na Warcicy i jej dopływach.