W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opracowanie Programu inwestycyjnego w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Polska kranówka - Zadbajmy o nią wspólnie - materiał promocyjny

Przepisy unijne dotyczące kolejnych wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027 przewidują możliwość dofinansowania przedsiębiorstw i instytucji działających w zakresie gospodarki wodno-ściekowej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w celu implementacji wymagań dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Obecnie w Parlamencie Europejskim trwają prace nad jej opracowaniem.

Dofinansowanie uwarunkowane jest opracowaniem krajowego planu inwestycyjnego. W tym celu Ministerstwo Infrastruktury realizuje obecnie projekt „Opracowanie Programu inwestycyjnego w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”, który finansowany jest z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Program inwestycyjny stanowić będzie narzędzie do określenia działań i potrzeb związanych z koniecznością wypełnienia zobowiązań wynikających z planowanego wejścia w życie nowej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (2017/0332 (COD)). Na potrzeby Programu inwestycyjnego zgromadzone zostaną informacje z obszaru całej Polski. Pozwoli to na właściwą ocenę stanu wdrożenia dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi 98/83/WE, zidentyfikowania działań i inwestycji niezbędnych do wdrożenia dyrektywy 2017/0332 (COD) oraz potrzeb inwestycyjnych w zakresie odnowienia istniejącej infrastruktury zaopatrzenia w wodę. Określone zostaną ponadto obszary priorytetowe oraz najpilniejsze działania, na których realizację w pierwszej kolejności powinny zostać skierowane fundusze.

Konieczność opracowania Programu inwestycyjnego wynika z warunku podstawowego 2.5.2 nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Wartość całkowita projektu, w ramach którego została zawarta umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie projektu „Opracowanie Programu inwestycyjnego w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”, wynosi 1,2 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020 to 1,02 mln zł.

Ocena stanu polskiego systemu zaopatrzenia w wodę, a także określenie potrzeb wynikających z obowiązku wdrożenia nowej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia, wymaga zebrania i przeanalizowania wielu informacji, w szczególności o potrzebach gmin i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Do każdej polskiej gminy zostaną skierowane ankiety zawierające najistotniejsze pytania, pozwalające na ocenę  potrzeb finansowych oraz oczekiwań w zakresie zmian w przepisach, czy wsparcia merytorycznego. Ankiety te są istotne z uwagi na środki przeznaczone dla obszaru gospodarki wodno-ściekowej w ramach nowej perspektywy finansowej.

Ankieta sondażowa dostępna jest na stronie: https://arcg.is/zKrW90

Materiały

Informacja o projekcie
woda​_pitna​_-​_treść​_informacji.pdf 0.39MB
{"register":{"columns":[]}}