W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pieniądze z KPO wspierają budowę obwodnic

29.12.2023

Pierwsze środki z Krajowego Planu Odbudowy trafiają na budowę i modernizację polskich dróg. 29 grudnia 2023 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały dwie umowy o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO. Ich łączna wartość to ok. 2,3 mld złotych.

Obwodnica Smolajn
– Odblokowanie środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy, na które od dawna czekali Polacy, pozwoli na szybkie sfinansowanie wielu inwestycji poprawiających bezpieczeństwo na polskich drogach. Dzięki tym pieniądzom powstają nowe, wygodne obwodnice miast oraz będzie można zmodernizować kilkaset niebezpiecznych miejsc na jezdniach – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.


W ramach ogłoszonego w grudniu 2023 r. naboru: E2.2.1 Inwestycje w bezpieczeństwo transportu, wsparcie mogą otrzymać przedsięwzięcia polegające na budowie 90 km obwodnic, modernizacji 305 miejsc niebezpiecznych na drogach krajowych oraz zainstalowaniu 128 automatycznych urządzeń do nadzoru nad ruchem drogowym. O objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą ubiegać się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Do CUPT wpłynęły dwa wnioski o objęcie wsparciem, złożone przez GDDKiA, co pozwoliło na podpisanie umów. Przedsięwzięcie „Budowa obwodnic miejscowości na sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad” zakłada finansowanie budowy ponad 90 km obwodnic na sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Są to obwodnice Smolajn, Brzezia oraz Nowego Sącza i Chełmca, po których już dziś poruszają się kierowcy (środki z KPO zrefinansują oddane już inwestycje), a także budowane obecnie obwodnice Grzymiszewa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Lipska, Strykowa, Wąchocka, Szczecinka, Gostynia, Pułtuska oraz Suchowoli. Wybrano te obwodnice, dla których już zostały podpisane umowy lub miały być podpisane wkrótce – żeby realizacja zakończyła się w okresie kwalifikowalności KPO, czyli do końca czerwca 2026 roku.

W ramach przedsięwzięcia „Poprawa bezpieczeństwa ruchu na sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad” wsparciem objęte zostaną natomiast działania mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 125 lokalizacjach na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Umowa w zakresie obwodnic została podpisana na kwotę 2 mld zł, a w zakresie zadań BRD na kwotę niemal 290 mln zł.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności

{"register":{"columns":[]}}