Podpisano list intencyjny w sprawie pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej
13.05.2021
Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, a także minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisali 13 maja 2021 r. list intencyjny dotyczący pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej. Celem tej inicjatywy jest wsparcie działań jednostek nadzorowanych: Państwowego Instytutu Geologicznego, Polskiej Akademii Nauk oraz Akademii Morskiej w Szczecinie, których współpraca wpłynie na efektywne prowadzenie badań oraz rozwoju polskiej nauki.
Zdaniem wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, pozyskanie statku badawczego zwiększy potencjał badawczy polskich uczelni morskich oraz wesprze polski przemysł stoczniowy, który będzie włączony w tę inicjatywę.
Jak podkreślił, pozyskanie statku badawczego pozwoli zrezygnować z kosztownych czarterów okrętów oraz uniezależnić się od ich dostępności. Skorzysta na tym również polski przemysł stoczniowy, który będzie zaangażowany w obsługę tej inicjatywy.
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że jednym z celów tej inicjatywy jest pogłębienie wiedzy na temat dna oceanicznego i jego surowców, a także rozwój technologii badawczych.
Jak podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pozyskanie wielozadaniowego statku jest realizacją polskiej racji stanu, jako silnego gracza na arenie międzynarodowych badań. Podkreślali to zresztą ministrowie w trakcie ubiegłotygodniowego spotkania ministrów nauki ds. badań arktycznych w Tokio.
Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, poinformował, że kluczowa w tym projekcie jest racjonalizacja wydatkowania środków publicznych oraz zapewnienie pewności realizacji zadań, co będzie możliwe dzięki realizacji planowanego przedsięwzięcia przez wskazane w liście instytuty.