W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2019 w Polsce

29.01.2020

29 stycznia 2020 r. odbyła się konferencja podsumowująca kampanię Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2019 w Polsce, w której wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Rafał Weber.

Grafika - Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Polsce
- Dziękuję wszystkim uczestnikom za wysiłek włożony w przygotowanie kampanii ETZT 2019. Naszym celem powinno być kształtowanie infrastruktury w miastach w taki sposób, aby stworzyć mieszkańcom możliwość korzystania z różnych środków transportu, w szczególności z transportu niskoemisyjnego. Konieczne jest też dążenie do zwiększenia wykorzystania transportu zbiorowego w obszarach zurbanizowanych. Jest to jeden z warunków, aby miasta mogły się dalej rozwijać w sposób zrównoważony i stanowić miejsca przyjazne do życia - powiedział wiceminister Rafał Weber.

 

Kampania ETZT 2019, która na poziomie krajowym jest koordynowana przez Ministerstwo Infrastruktury, odbywała się pod hasłem „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy.” Udział samorządów i przedsiębiorców w tej akcji systematycznie rośnie, zaś ubiegłoroczna edycja po raz kolejny była dla Polski rekordowa.

W wydarzeniu zarejestrowały się aż 202 polskie miasta, gminy i powiaty, a dodatkowo zrealizowano również 51 tzw. mobility actions, czyli działań promujących zrównoważoną mobilność, nie tylko w miastach. W klasyfikacji aktywności Polska po raz kolejny zajęła czwarte miejsce wśród wszystkich państw europejskich.

W trakcie konferencji ogłoszono wyniki drugiej edycji konkursu Ministra Infrastruktury „Polskie Nagrody ETZT". Zaprezentowano również, opracowany i opublikowany przez resort infrastruktury, raport z przebiegu ETZT 2019 w Polsce.

Rozstrzygnięcie konkursu

W trzech ocenianych kategoriach konkursowych wpłynęło prawie 60 interesujących aplikacji.

Laureatami nagród zostali:

  • Katowice - nagroda ETZT  za najlepszą kampanię lokalną  dla dużego miasta/gminy (powyżej 50.000)
    - ze względu na kompleksową i złożoną kampanię, powiązanie realizowanych działań z hasłem przewodnim „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” oraz konsekwentne dążenie do zmiany przyzwyczajeń mobilnościowych mieszkańców (m.in. poszerzanie stref uspokojonego ruchu i strefy Tempo 30, promocja pilotażowego projektu MUV – Mobility Urban Values, otwarcie przy ulicy Teatralnej pierwszego „parkletu” w Katowicach, miejsca do odpoczynku wśród zieleni),
     
  • Świnoujście -  nagroda ETZT za najlepszą kampanię lokalną  dla małego miasta/gminy (poniżej 50.000 mieszkańców)
    - z uwagi na znakomicie zaplanowaną kampanię i strategiczne podejście do promocji  ETZT z wykorzystaniem identyfikacji wizualnej oraz pełnego zakresu mediów tradycyjnych i społecznościowych, uzyskanie szerokiego zaangażowania mieszkańców oraz realizację nowej wizji przestrzeni publicznej - wdrożenie środka trwałego w postaci atrakcyjnej infrastruktury pieszo-rekreacyjnej tj. Promenady Zdrowia, która przybliża morze i plażę mieszkańcom i turystom,
     
  • Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego  - nagroda ETZT  za najbardziej innowacyjne działanie, aktywność  dla miasta, gminy, grupy ludzi, organizacji pozarządowej, partnera społecznego, instytucji badawczej/dydaktycznej, władzy lokalnej/krajowej, instytucji publicznej, przedsiębiorstwa publicznego/prywatnego
    - za realizację przy współpracy z partnerem, tj.  Łódzką Koleją Aglomeracyjną cieszącego się dużym zainteresowaniem projektu ‘’Kolejowe niedziele’’ (cykl 9 bezpłatnych przejazdów pociągami do miejsc ciekawych przyrodniczo w regionie) w innowacyjny sposób łączącego wykorzystanie połączeń kolejowych jako ekologicznych środków  transportu z promocją ruchu pieszego i walorów przyrodniczych  województwa łódzkiego, zgodnie z hasłem kampanii „Chodź z nami” .

Zgodnie z Regulaminem Konkursu, województwo małopolskie otrzymało wyróżnienie ETZT dla najbardziej aktywnego województwa,  z uwagi na ilość rejestracji w stosunku do liczby jednostek samorządu terytorialnego (miasta/gminy) z terenu danego województwa.

Materiały

Raport ETZT za 2019 r.
Raport​_ETZT​_2019.pdf 30.84MB
Prezentacja laureata - Katowice
Prezentacja​_laureata​_​_KATOWICE.pdf 2.54MB
Prezentacja laureata - Świnoujście
Prezentacja​_laureata​_SWINOUJSCIE.pdf 3.74MB
Prezentacja laureata - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Prezentacja​_laureata​_Urząd​_Marszałkowski​_Woj​_Łódzkiego.pdf 2.61MB
Prezentacja laureata - województwo małopolskie
Prezentacja​_laureata​_woj​_malopolskie.pdf 2.11MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}