W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polityka Rozwoju Żeglugi Śródlądowej

Programy rozwoju śródlądowych dróg wodnych

W Ministerstwie Infrastruktury powstają kompleksowe i kompatybilne ze sobą programy rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Mają one charakter operacyjno-wdrożeniowy i spełniają cele określone w m.in. średniookresowej strategii rozwoju kraju (Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), narodowej strategii spójności oraz innych dokumentach.

Celem jest zaprojektowanie długoterminowej strategii rozwoju najważniejszych dróg wodnych w Polsce - uwzględniającej zakres interwencji konieczny do osiągnięcia międzynarodowych klas żeglowności i budowy brakujących połączeń - wraz z analizą społeczno-ekonomiczną planowanych działań.

Realizacja programów pozwoli na wypełnienie przez Rzeczpospolitą Polską postanowień zawartych w Europejskim porozumieniu w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (tzw. Konwencja AGN, o której więcej informacji znajduje się tutaj), tj.: przy jednoczesnej realizacji celów określonych w strategiach rozwoju kraju. 

Wśród aktualnie opracowywanych przez resort strategii rozwoju należy wymienić Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 oraz długoterminowe programy rozwoju śródlądowych dróg wodnych, o których mowa w art. 42a ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej.

W momencie przekazania dokumentów do wiadomości publicznej, w poniższej zakładce zostanie opublikowana informacja z zaproszeniem do udziału w procesie konsultacji społecznych.

Turystyka wodna

Resort realizuje również zadania związane z turystyką wodną - priorytetowymi działaniami w zakresie rozwoju infrastruktury dla  żeglugi rekreacyjnej są inwestycje na istniejących już śródlądowych drogach wodnych. Wraz z rozwojem funkcji transportowych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym wzrastać będzie także ich funkcjonalność turystyczna, a stabilne warunki nawigacyjne umożliwią uprawianie turystyki wodnej w trakcie całego sezonu żeglugowego.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP) jako administrator drogi wodnej prowadzi wiele działań na śródlądowych drogach wodnych w ramach prac utrzymaniowych oraz inwestycyjnych. Przy PGW WP działa Zespół ds. Promocji Turystyki Wodnej.

W 2020 r. PGW WP powołało zespoły ds. żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej. Zostały one utworzone przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Ich głównym zadaniem jest bieżąca konsultacja działań podejmowanych przez administrację drogi wodnej, a także tworzenie rozwiązań służących rozwojowi oraz  promocji żeglugi i turystyki na szlakach żeglownych w Polsce.

Należy podkreślić, że prace zespołów opierają się na współpracy z interesariuszami sektora śródlądowych dróg wodnych, w tym m.in. z przedstawicielami armatorów, przewozów transportowych i pasażerskich, przedstawicielami administracji żeglugi śródlądowej, portów i przystani, przemysłu stoczniowego, szkołami żeglugowymi oraz stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi, których działalność związana jest z wykorzystywaniem śródlądowych dróg wodnych.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.08.2022 12:11 Adam Bielecki
Pierwsza publikacja:
20.07.2021 09:13 Anna Kiedrowicz-Thel
{"register":{"columns":[]}}