W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-litewskie rozmowy o współpracy transportowej

16.01.2025

Realizowane wspólnie przez Polskę i Litwę projekty infrastrukturalne to główne tematy spotkania Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka z Ministrem Transportu i Komunikacji Republiki Litewskiej Eugenijusem Sabutisem. Było to pierwsze spotkanie z nowo powołanym litewskim ministrem w gabinecie Premiera Gintautasa Paluckasa. W spotkaniu w Warszawie wzięli udział również wiceministrowie infrastruktury Stanisław Bukowiec i Piotr Malepszak.

Spotkanie ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka z Ministrem Transportu i Komunikacji Republiki Litewskiej Eugenijusem Sabutisem. Było to pierwsze spotkanie z nowo powołanym litewskim ministrem w gabinecie Premiera Gintautasa Paluckasa. W spotkaniu w Warszawie wzięli udział również wiceministrowie infrastruktury Stanisław Bukowiec i Piotr Malepszak.

Omawiając infrastrukturę drogową, ministrowie wymienili informacje o stanie prac nad trasą Via Baltica, która jest drogową osią komunikacyjną Europejskiego Korytarza Transportowego „Bałtyk - Morze Północne” i zarazem najważniejszym połączeniem drogowym pomiędzy państwami bałtyckimi a Europą Zachodnią. W Polsce ten szlak tworzą odcinki dróg ekspresowych S8 i S61 pomiędzy Warszawą i przejściem granicznym w Budzisku. Minister Dariusz Klimczak zaznaczył, że trasa w jej polskiej części jest przejezdna od trzeciego kwartału ubiegłego roku, a ostateczne zakończenie trwających jeszcze prac na obwodnicy Łomży zaplanowane jest w drugiej połowie tego roku. Omówiono ponadto plany dokończenia trasy Via Baltica po stronie litewskiej oraz wzmocnienia połączenia Augustów - Lazdijai w kierunku Wilna. Strony podkreśliły znaczenie tych połączeń nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale i w obszarze bezpieczeństwa. W kontekście połączenia prowadzącego przez Augustów partnerzy podkreślili potrzebę zapewnienia finansowania projektu z uwzględnieniem jego strategicznego charakteru.

— Wspólnie wystąpimy do Unii Europejskiej w sprawie finansowania tego projektu ze względu na jego znaczenie o charakterze cywilno-wojskowym, ale także z punktu widzenia rozwoju tej części Polski — podsumował Minister Dariusz Klimczak

 
Inną ważną kwestią poruszoną podczas spotkania była rozbudowa lokalnych połączeń transgranicznych, takich jak Sankury-Burbiszki. Dzięki rządowemu wsparciu oraz zaangażowaniu samorządów, większość tego odcinka została ukończona w ubiegłym roku.

– Dzięki dobrej współpracy z naszymi sąsiadami wspólnie wspieramy rozwój przygranicznej infrastruktury i transgranicznych połączeń transportowych. Są to niezwykle ważne drogi, nie tylko dla mieszkańców regionów przygranicznych, ale istotne także z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa militarnego wschodniej flanki NATO – powiedział wiceszef resortu infrastruktury Stanisław Bukowiec.

 
Szefowie resortów ds. transportu Polski i Litwy rozmawiali ponadto o postępach w realizacji kolejowego szlaku Rail Baltica, największego projektu infrastruktury kolejowej w historii krajów bałtyckich. Docelowo będzie to zelektryfikowana dwutorowa kolej dużych prędkości o standardzie europejskim, łącząca Warszawę, Kowno, Wilno, Poniewież, Rygę, Parnawę i Tallinn.

Polska konsekwentnie i zgodnie ze swoim zobowiązaniem realizuje kolejne zadania na trasie Rail Baltica, dostosowując szlak do wymaganych standardów sieci TEN-T.

– Potwierdzeniem tego faktu jest ogłoszenie na początku tego roku największego na przestrzeni ostatnich lat przetargu w obszarze kolejowym, którego wartość wynosi przeszło 6 mld zł, a który dotyczy modernizacji 100 km linii kolejowej Białystok-Ełk, będącej elementem trasy Rail Baltica. Poza podniesieniem parametrów technicznych linii, skutkującym zwiększeniem dopuszczalnej prędkości do 200 km/h dla pociągów pasażerskich oraz 120 km/h dla pociągów towarowych, zaplanowano dobudowanie drugiego toru szlakowego – powiedział wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.

 
W ramach współpracy kolejowej omawiano ponadto plany modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej nr 40 komunikującej Suwałki z Białymstokiem. Strony wyraziły również gotowość do dalszego rozszerzania i uatrakcyjniania pasażerskiej oferty przewozowej pomiędzy Warszawą a Wilnem.

Kwestie współpracy międzynarodowej skupiły się na objętej właśnie przez Polskę prezydencji w Radzie UE. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił, że wojna trwająca przy granicy UE potwierdza kluczową rolę niezakłóconego systemu transportowego dla rozwoju gospodarek państw członkowskich, dobrostanu obywateli oraz budowania bezpieczeństwa Europy, dlatego polska prezydencja zamierza skoncentrować się na wzmacnianiu odporności całego sektora transportowego. Również w tym kontekście rozmowa o potrzebie budowania i finansowania efektywnej i sprawnej infrastruktury transportu dotyczyła perspektywy finansowania projektów infrastrukturalnych w długofalowym budżecie UE po 2027 roku, czyli Wieloletnich Ramach Finansowych na lata 2028-2034. Ministrowie zgodzili się, że aby kontynuować ambitne cele unijnej polityki transportowej konieczne jest szersze uwzględnienie finansowania infrastruktury komunikacyjnej w kolejnej perspektywie finansowej UE. Wskazali jednocześnie, na sprawdzone dotychczasowe doświadczenia i rozwiązania, dzięki którym zrealizowany został szereg strategicznych inwestycji transportowych, ważnych z punktu widzenia rozwoju i bezpieczeństwa Europy. Zwieńczeniem spotkania było podpisanie przez ministrów Stanisława Bukowca i Julijusa Glebovasa wspólnego listu do Dyrektor Generalnej DG MOVE w sprawie zapewnienia środków na rozbudowę połączenia drogowego Augustów - Lazdijai.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}