W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-niemieckie rozmowy o transporcie, infrastrukturze transportowej i cyfryzacji

02.07.2024

Pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza odbywają się w Warszawie polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. W ich ramach minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski spotkali się z ministrem transportu i cyfryzacji Niemiec Volkerem Wissingiem.

Polsko-niemieckie rozmowy o transporcie, infrastrukturze transportowej i cyfryzacji

Głównym tematem dyskusji była intensyfikacja współpracy między naszymi państwami w obszarze transportu, rozwoju odpornej infrastruktury transportowej oraz w obszarze cyfrowym. Ministrowie omówili potrzebę zwiększenia liczby połączeń kolejowych między polskimi i niemieckimi miastami oraz rozwoju infrastruktury kolejowej łączącej nasze państwa. Jest to wynik stale rosnącego ruchu pasażerskiego i towarowego między Polską a Niemcami. Minister Dariusz Klimczak podkreślił potrzebę modernizacji i pełnej elektryfikacji linii kolejowej ze Szczecina do Berlina, rozwój połączenia Berlin - Kostrzyn nad Odrą oraz potrzebę rozpoczęcia rozmów o wyznaczeniu korytarza linii kolejowej dużych prędkości między Poznaniem a Berlinem. Rozmowa dotyczyła również poprawy oferty dla pasażerów na trasach kolejowych łączących Polskę i Niemcy, w tym kontynuacji działań na rzecz koordynacji rozkładów jazdy.

— Zależy nam na zapewnieniu w pełni zintegrowanej, kompatybilnej i elastycznej komunikacji, odpornej na sytuacje kryzysowe — zaznaczył minister infrastruktury Dariusz Klimczak.


Ministrowie uzgodnili kontynuację działań na rzecz realizacji projektu Polsko-Niemieckiego Biletu Przyjaźni. Inicjatywa ta związana jest z 35. rocznicą upadku żelaznej kurtyny w Europie. W kontekście współpracy na forum UE ministrowie wspólnie zgodzili się, że potrzebne jest wzmocnienie instrumentu finansowego typu CEF w ramach Wieloletnich Ram Finansowych 2028-2034 oraz przesunięcie środka ciężkości w jego ramach w kierunku cywilno-wojskowej infrastruktury o podwójnym zastosowaniu.

— Aby zrealizować ambitne cele polityki transportowej UE kolejna perspektywa finansowa musi szerzej uwzględniać środki na transport —  zaznaczył minister infrastruktury Dariusz Klimczak.


Podczas sesji plenarnej polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych minister Dariusz Klimczak przedstawił przebieg rozmów bilateralnych. Konsultacje zwieńczyło ogłoszenie polsko-niemieckiego planu działania obejmującego szerokie spektrum współpracy międzyrządowej, w tym obszar ,,transport i infrastruktura”.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}