- Lotnictwo jest tym sektorem gospodarki, który najbardziej ucierpiał na skutek pandemii, ale jednocześnie dzięki inwestycjom, czego przykładem port lotniczy Rzeszów-Jasionka, cała branża może się stać jeszcze bardziej innowacyjna – zaznaczył wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Dzięki pozyskanym funduszom podrzeszowskie lotnisko zmodernizuje systemy kontroli bezpieczeństwa i łączności, zakupi nowoczesne maszyny i urządzenia lotniskowe, zredukuje energochłonność oświetlenia oraz rozbuduje lotniczą stację paliw. Spółka zamierza wdrożyć innowacyjne rozwiązania informatyczne, które usprawnią zarządzanie przedsiębiorstwem oraz unowocześnić komunikację z pasażerami. Wśród zaplanowanych inwestycji jest również budowa kolektora, odprowadzającego wody opadowe z terenu portu lotniczego i pobliskich nieruchomości.
- Inwestycje na Podkarpaciu realizujemy kompleksowo. Dzięki inwestycjom drogowym, takim jak Via Carpatia, kolejowym – takim jak budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz lotniczym w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka, systematycznie podnosimy potencjał całego województwa – stwierdził wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
- Naszą receptą na wyjście z kryzysu, w jakim znalazła się branża lotnicza jest postawienie na rozwój. Czas pandemii to czas na odważne decyzje i przygotowanie do nowego rozdania, które nieuchronnie nas czeka, gdy rynek zacznie się odradzać – powiedział Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. – Plan inwestycyjny, który w większości zostanie sfinansowany przez PPL, pozwoli nam stać się lotniskiem nowocześniejszym, lepiej dostosowanym do rosnących oczekiwań przewoźników i bardziej przyjaznym pasażerom. Dzięki temu będziemy mogli aktywnie uczestniczyć w odbudowie ruchu lotniczego w portach regionalnych. Ten plan to także ważny sygnał dla naszej załogi, że nie jesteśmy sami, i że mamy realną perspektywę przetrwania obecnego kryzysu – dodał A. Hamryszczak.
- Decyzja władz PPL o przeznaczeniu konkretnej puli środków na realizację inwestycji na lotnisku w Jasionce to ważny moment w naszych relacjach właścicielskich. Ufam, że będziemy dalej wspólnie troszczyć się o rozwój portu lotniczego, który jest „oknem na świat” dla Podkarpacia i niezbędnym elementem gospodarczego ekosystemu naszego regionu – stwierdził Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. - Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego, jaki miał miejsce w Jasionce na przestrzeni ostatnich kilku lat, potwierdził celowość dokonanych tu inwestycji, współfinansowanych z budżetu województwa. Wierzę, że kolejne przedsięwzięcia poprawiające bezpieczeństwo, redukujące ślad węglowy czy podnoszące jakość usług lotniczych, pozwolą spółce na szybki powrót na ścieżkę wzrostu – podkreślił W. Ortyl.
Obok inwestycji współfinansowanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, w tym roku na terenie lotniska w Jasionce rozpoczną się prace związane z budową nowego hangaru i innych obiektów, które bazę techniczną spółki LOT AMS, należącej do Polskiej Grupy Lotniczej.