W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego

04.10.2019

3 października 2019 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w konferencji prasowej w miejscowości Zederman w gminie Olkusz, poświęconej poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu przez doświetlanie przejść dla pieszych, na której zaprezentowano dotychczasowe działania w tym zakresie.

Doświetlone przejście dla pieszych
- W Ministerstwie Infrastruktury opracowaliśmy wytyczne dla instalacji oświetlenia na przejściach dla pieszych. Są to działania na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadzi szkolenia dla samorządowców w sprawie właściwego doświetlania przejść dla pieszych. Właściwie oświetlone przejście dla pieszych to większe bezpieczeństwo. GDDKiA inwestuje w  oświetlanie przejść dla pieszych na drogach krajowych - powiedział minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Andrzej Adamczyk.

 

Minister Andrzej Adamczyk wyraził nadzieję, że wytyczne Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o tym, jakim wymogom powinny odpowiadać instalacje oświetleniowe, będą szeroko stosowane. Apelował do zarządców dróg samorządowych o udział w szkoleniach Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w zakresie instancji i doświetlenia przejść.

W wyniku podjętych działań w 2019 roku na terenie województwa małopolskiego doświetlonych zostanie ponad 200 przejść dla pieszych na ciągach dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych (pod tym względem Małopolska pełni rolę wiodącą w kraju, a łączna kwota, jaka w tym roku została na ten cel przeznaczona,  to ok. 7 mln złotych). 

Podjęte działania

Z analizy przyczyn wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących wobec pieszych wynika, że największe zagrożenie dla pieszych uczestników ruchu występuje w rejonie przejść dla pieszych - pasów. To tu dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w tym wypadków ze skutkiem śmiertelnym.  Przeprowadzone przez zarządców dróg i policję sprawdzanie oznakowania i oświetlenia przejść dla pieszych wykazały, że  priorytetową kwestią mającą wpływ na poprawę bezpieczeństwa pieszych jest poprawa oświetlenia w rejonie pasów.

Dzięki współpracy wielu instytucji, działań organizacyjnych i sfinansowania przedsięwzięcia, możliwe było doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych na ciągach dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Zintensyfikowano działania inżynieryjne ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Instytucje zajmujące się bezpieczeństwem w ruchu drogowym rozpoczęły intensywne prace nad rozwiązaniem problemu zagrożenia wypadkami niechronionych uczestników ruchu na przejściach dla pieszych, jak również wypracowaniem metod przeciwdziałania temu zjawisku.

W porozumieniu z zarządcami dróg podjęto decyzję o obligatoryjnym zastosowaniu specjalnego oświetlenia przy lokalizacji nowych przejść dla pieszych na ciągach dróg krajowych i wojewódzkich. Oświetlenie takie jest zalecane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

 Więcej informacji na stronie małopolskiej policji.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}