Posiedzenie polsko-litewskiej grupy roboczej ds. transgranicznych połączeń drogowych
28.10.2024
Poprawa infrastruktury lokalnych połączeń drogowych między Polską a Litwą, stan budowy międzynarodowego korytarza transportowego łączącego kraje bałtyckie z zachodnią Europą - Via Baltica oraz plany przebudowy drogi krajowej nr 16 od Augustowa do granicy litewskiej to główne tematy rozmowy wiceministra infrastruktury Stronisława Bukowca z wiceministrem transportu i komunikacji Litwy Juliusem Skačkauskasem. W spotkaniu, które odbyło się w Sejnach 28 października 2024 r. przy okazji posiedzenia grupy roboczej do spraw drogowych połączeń transgranicznych, wzięli udział polscy i litewscy samorządowcy z przygranicznych regionów.
Polsko-litewska grupa robocza, której priorytetem jest poprawa lokalnych tras łączących granicę państwa z siecią dróg regionalnych, służących rozwojowi terenów przygranicznych i poprawie życia społeczności, powołana została w 2020 r.
Podczas spotkania w Sejnach wiceminister infrastruktury S. Bukowiec przedstawił stan prac po stronie polskiej. Podkreślił, że polski odcinek trasy Via Baltica został już praktycznie ukończony, w ograniczonym zakresie kierowcy korzystają jedynie z części obwodnicy Łomży. Szlak transportowy Via Baltica biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi, a pozostałą częścią Unii Europejskiej. Ten korytarz na polskim przebiegu tworzą odcinki dróg ekspresowych S8 i S61 pomiędzy Warszawą i przejściem granicznym w Budzisku. Podczas rozmów omówiono plany dokończenia trasy Via Baltica po stronie litewskiej oraz wzmocnienia połączenia Augustów – Olita (po stronie polskiej jest to droga krajowa nr 16).
Przedstawiciele resortów ds. transportu wizytowali ponadto przygraniczne odcinki dróg, w tym S61 przy granicy polsko-litewskiej, drogę powiatową nr 1163B Sejwy – Widugiery – Sankury, drogę gminną nr 101742B Sankury - Burbiszki i drogę powiatową nr 1177B Berżniki – Berżałowce – Giby.