Posiedzenie rządu w Warszawie oraz sztab kryzysowy we Wrocławiu z udziałem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Kolejny dzień usuwania skutków powodzi. Aktualna sytuacja komunikacyjno-transportowa w związku z zagrożeniem powodziowym – 24 września 2024 r.
24.09.2024
W ciągu dnia minister infrastruktury Dariusz Klimczak uczestniczył w posiedzeniu rządu w Kancelarii Premiera, podczas którego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi – tzw. specustawy powodziowej. Jutro rząd przedstawi informację o swoich działaniach w Sejmie. Minister Klimczak przedstawił też aktualną informację o sytuacji komunikacyjno-transportowej w związku z zagrożeniem powodziowym. Wieczorem szef resortu był już z powrotem we Wrocławiu, gdzie wziął udział w spotkaniu sztabu kryzysowego. W związku z trudną sytuacją powodziową na południu Polski Ministerstwo Infrastruktury na bieżąco monitoruje drożność sieci transportowej oraz stan infrastruktury przeciwpowodziowej, współpracując w tym zakresie z jednostkami podległymi, wojewodami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe, Strażą Pożarną, Policją oraz władzami samorządowymi.
Sytuacja na drogach
Obecnie wciąż na kilku odcinkach dróg krajowych występują poważne utrudnienia lub ruch jest całkowicie zablokowany. W województwie opolskim, z powodu zniszczeń i wysokiego stanu wód, zablokowane są odcinki:
- DK40 w Głuchołazach, gdzie most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki,
- DK45 w Krapkowicach z powodu podmycia i uszkodzenia jezdni,
- DK94 w pobliżu Skorogoszczy.
Na DK45 w Krapkowicach wybudowano tymczasową kładkę w celu przywrócenia ruchu pieszo-rowerowego.
Pomimo trudnych warunków na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy oraz Malerzowicach Wielkich (woj. opolskie) ruch jest utrzymany, lecz odbywa się wahadłowo. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drogi krajowej nr 27 w Nowogrodzie Bobrzańskim (woj. lubuskie).
Sytuacja na kolei
Obecnie ruch pociągów jest wstrzymany na dwóch odcinkach linii kolejowych: Kłodzko Główne – Kłodzko Miasto oraz Głogów – Krzepów. Wciąż nieprzejezdne są przejścia graniczne z Czechami, w tym Chałupki – Bohumin, Głuchołazy oraz Cieszyn. Częściowo przywrócono ruch pasażerski na przejściu Zebrzydowice – Petrovice. Dziś od godziny 14 Koleje Śląskie wprowadziły zastępczą komunikację autobusową na odcinku Chałupki – Bohumin.
Do tej pory przywrócono ruch na 27 odcinkach linii kolejowych.
Do godz. 16:00 odwołano 26 pociągów, a 101 zostało uruchomionych w skróconych relacjach.
Pociągi PKP Intercity nie kursują na liniach: Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice oraz Chałupki – Bohumin – przejście graniczne. Ruch pociągów na odcinku Zielona Góra – Wrocław jest ograniczony.
Do odwołania na terenie województw śląskiego i dolnośląskiego zostało wprowadzone wzajemne honorowanie biletów następujących przewoźników: PKP Intercity SA, Koleje Śląskie Sp. z o.o., Koleje Dolnośląskie SA oraz POLREGIO SA Ponadto dla wybranych pociągów PKP IC od Zielonej Góry do Rzepina została zorganizowana zastępcza komunikacja autobusowa.
Nadal wstrzymany jest ruch kolejowy między Polską a Czechami. Oznacza, to że pociągi międzynarodowe jadące do Czech lub przez Czechy kończą/rozpoczynają bieg na terenie naszego kraju. Pociągi jadące z/do Przemyśla i Krakowa kończą/rozpoczynają trasę w miejscowości Czechowice-Dziedzice. Pociągi jadące z/do Warszawy kończą i rozpoczynają trasę w Chałupkach, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Katowicach. Połączenia do Czech są wstrzymane do 27 września. To efekt stanu infrastruktury po czeskiej stronie. PKP Intercity jest w stałym kontakcie z czeskimi kolejarzami.
Przywrócony został ruch pociągów na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna i Jelenia Góra – Kędzierzyn-Koźle.
Sytuacja hydrologiczna i stan infrastruktury przeciwpowodziowej
W Brzegu Dolnym, Malczycach, Ścinawie, Głogowie i Nowej Soli poziom wody opada. Na wodowskazie Trestno pod Wrocławiem jest 460 cm wody. Dzisiaj w nocy spodziewany jest spadek poniżej poziomu alarmowego.
W Cigacicach nastąpiła stabilizacja poziomu wody, obecnie to 644 cm. W najbliższych godzinach spodziewany jest spadek. Podobnie w Nietkowie, gdzie wodowskaz wskazuje 643 cm.
W Krośnie Odrzańskim natomiast obserwowany jest wzrost stanu wody, obecnie to około 670 cm, prognozowane maksimum to 690 cm w nocy z wtorku na środę. Występuje zagrożenie ze względu na wysoki stan wód oraz cofkę wód do rzeki Bóbr. Istnieje ryzyko wylania wód do miejscowości Stary Raduszec.
Ze względu na duże obciążenie wałów każda miejscowość znajduje się w stanie zagrożenia, pomimo relatywnie niższego stanu wód. Fala powodziowa jest bardzo długa i utrzymuje się około 2-3 dni w stanie alarmowym. W dalszym ciągu należy obserwować mniejsze miejscowości, szczególnie wsie, nieposiadające podobnych zabezpieczeń jak większe miejscowości.