Projekty intermodalne
Jaki cel chcemy osiągnąć
Celem inwestycji jest poprawa efektywności usług transportu intermodalnego, co pozwoli na dalsze zwiększanie udziału tego typu transportu w przewozach towarowych. Nastąpi to poprzez poprawę jakości infrastruktury terminalowej oraz zakup specjalistycznego taboru służącego do wykonywania przewozów intermodalnych.
W jaki sposób
Podejmowane inwestycje będą obejmowały zarówno działania punktowe w obszarze budowy, rozbudowy i unowocześnienia terminali przeładunkowych, stacji, ogólnodostępnych układów torowych zapewniających dostęp do terminali intermodalnych, bocznic prowadzących do terminali i bocznic w terminalach, zakupu specjalistycznego taboru służącego do wykonywania przewozów intermodalnych, a także w odniesieniu do urządzeń wykorzystywanych do przeładunku. Projekty mogą obejmować także, jako element składowy, działania z zakresu cyfryzacji zwiększające efektywność funkcjonowania terminali i obsługi towarów. Realizowane działania będą skoncentrowane na terminalach drogowo-kolejowych zlokalizowanych na sieci TEN-T jak również na zakupach specjalistycznego taboru do przewozów intermodalnych. Ocena projektów w ramach procedury konkursowej będzie obejmowała m.in. weryfikację efektywności ekonomicznej proponowanych działań.
Centrum Unijnych Projektów Transportowych będzie instytucją odpowiedzialną za przeprowadzenie procedury konkursowej i podpisywanie umów na wsparcie dla inwestycji. Projekty wybierane będą w formule konkursowej, uwzględniając, że zakres projektu powinien posiadać rzeczywisty potencjał ponadregionalny, tj. cechować się wartością dodaną wynikającą z koncentracji na zadaniach wykraczających poza obszar województwa, istotnych dla rozwoju na szerszym obszarze.
Jakie korzyści przyniesie
Realizacja inwestycji zapewni wzrost niezawodności i parametrów technicznych infrastruktury intermodalnej, ogólnodostępnej infrastruktury kolejowej prowadzącej do terminali intermodalnych oraz wzrost jakości obsługi połączeń intermodalnych. Efektem wspieranych projektów powinien być co najmniej 5% wzrost zdolności przeładunkowych terminali, które otrzymały dofinansowanie w ramach KPO.