Przewozy międzynarodowe
Informacji dotyczących zasad wykonywania przewozów drogowych do poszczególnych państw udziela Biuro do spraw Transportu Międzynarodowego w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.
Biuro to wydaje zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencje na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych, zezwolenia zagraniczne, zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne i inne dokumenty niezbędne przy wykonywaniu międzynarodowego transportu drogowego.
Komisje Mieszane
W celu realizacji współpracy w międzynarodowym transporcie drogowym, państwa zawierają dwustronne umowy międzyrządowe, które określają zasady wykonywania przewozów drogowych.
Na mocy umów powoływane są do życia Komisje Mieszane ds. międzynarodowych przewozów drogowych.
W skład Komisji Mieszanych wchodzą przedstawiciele administracji, przewoźników drogowych oraz służb kontrolnych.
Komisje czuwają nad realizacją umów, analizują bieżącą sytuację w przewozach oraz podejmują się rozwiązania problemów, jeżeli takie we współpracy dwustronnej wystąpią.
Komisje Mieszane podejmują ponadto decyzję w zakresie struktury i wielkości kontyngentów zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowe osób i rzeczy.
Posiedzenia Komisji Mieszanych odbywają się w zależności od potrzeb naprzemiennie na terytorium jednej z umawiających się Stron.
Komisja społeczna do spraw podziału zezwoleń pomiędzy przewoźników drogowych
Zezwolenia na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych strona polska otrzymuje od innych państw, z którymi wymieniany jest kontyngent.
Dodatkowo strona polska otrzymuje zezwolenia wielostronne z międzynarodowego Forum transportowego w Paryżu.
Minister właściwy do spraw transportu w celu zapewnienia sprawiedliwych warunków dostępu do tych zezwoleń dla przewoźników drogowych powołał Komisję społeczną, składającą się z przedstawicieli środowiska przewoźników.
Komisja określa zasady wydawania wszelkich dostępnych zezwoleń zagranicznych, analizując zapotrzebowanie i dostępność danego rodzaju zezwolenia, aby zapewnić dostępność zezwoleń w ciągu roku kalendarzowego. Komisja na bieżąco analizuje dostępność zezwoleń, modyfikując (łagodząc lub zaostrzając) zasady ich dystrybucji.
Umowy dwustronne
Umowy o międzynarodowych przewozach drogowych regulują zasady wykonywania przewozów osób i rzeczy między państwami – stronami umowy, w tranzycie przez ich terytoria oraz między jednym z umawiających się państw a państwem trzecim.
Polska zawarła umowy dwustronne o międzynarodowych przewozach drogowych z następującymi państwami: Albanią, Armenią, Białorusią, Jugosławią, Irakiem, Iranem, Jordanią, Kazachstanem, Kirgizją, Macedonią, Mołdawią, Rosją, Syrią, Tunezją, Turcją, Ukrainą oraz Uzbekistanem. Teksty wyżej wymienionych umów zostały opublikowane w Monitorze Polskim.
Umowy dwustronne zostały udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Umowy można wyszukać za pomocą Internetowej bazy traktatowej.