Radom Wschodni – na lotnisko i do stolicy z nowego przystanku
29.04.2023
PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na budowę nowego przystanku Radom Wschodni. Nowy obiekt pozwoli na lepsze korzystanie z kolei w mieście i wygodne połączenie z lotniskiem w Radomiu. Inwestycja będzie realizowana wspólnie z Miastem Radom.
PKP PLK wspólnie z Miastem Radom podpisały umowę na budowę nowego przystanku z wykonawcą – Trakcja SA W ramach umowy zostaną skoordynowane prace dotyczące budowy peronu oraz wiaduktu drogowego nad torami w ciągu ul. Żeromskiego i Lubelskiej. Przystanek Radom Wschodni ułatwi dojazdy do pracy, szkoły i na lotnisko.
Na przystanku Radom Wschodni przewidziano peron wyspowy dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz pasażerów z ciężkimi bagażami, korzystających z lotniska. Dostęp z peronu na wiadukt drogowy będzie możliwy zarówno poprzez schody stałe, ruchome, jak i windy.
Nowy obiekt będzie wyposażony w wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Poruszanie się ułatwią czytelne oznakowania, elektroniczne wyświetlacze i gabloty z rozkładem jazdy, tablice informacyjne. Przy wejściach do peronów będą ustawione stojaki na rowery. Będzie LED-owe oświetlenie, nagłośnienie i monitoring. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające na powierzchni peronu.
Budowa peronu przy wiadukcie ul. Żeromskiego w Radomiu realizowana w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej w Radomiu" rozpocznie się w maju 2023 r. Zakończenie zaplanowano w 2025 r.
W ramach przygotowań do budowy przystanku Radom Wschodni, w latach 2020-2022 PKP Polskie Linie Kolejowe SA zamontowały dziewięć dodatkowych rozjazdów w obrębie wiaduktu przy ul. Żeromskiego, które mają umożliwić zjazd z linii kolejowej nr 26 Łuków – Radom Główny na linię nr 8 Warszawa Zachodnia – Radom Główny oraz przeprowadziły dodatkowe prace budowlane związane z przebudową instalacji podziemnych kolidujących z terenem przyszłej budowy peronu. Niebawem zrealizowane zostanie dodatkowe przyłącze energetyczne przeznaczone dla tej inwestycji.
Wartość umowy na przystanek to ok. 39 mln zł. Jest finansowana ze środków budżetowych.