W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ramowa Dyrektywa Wodna

„Woda nie jest produktem handlowym takim jak każdy inny, ale raczej dziedzictwem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie”

Ramowa Dyrektywa Wodna, czyli Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej, jest aktem prawa europejskiego, którego nadrzędnym celem jest zachowanie i poprawa stanu wód powierzchniowych i podziemnych, zarówno pod względem jakościowym jak i ilościowym. Ramowa Dyrektywa Wodna jest wdrażana w Polsce, przede wszystkim, w postaci przeglądu i aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy.

Czym są plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy?

Plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy są jednym z podstawowych dokumentów planistycznych, przyjmowanych w drodze rozporządzeń. Stanowią one podstawę podejmowania decyzji kształtujących stan zasobów wodnych i zasady gospodarowania nimi w perspektywie sześcioletniej. Korzystanie z wód nie może powodować pogorszenia stanu wód i ekosystemów od nich zależnych, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, w szczególności nie może naruszać ustaleń planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza. Zgodnie z ustaleniami planów wydawane są pozwolenia wodnoprawne i inne decyzje administracyjne, wydawane na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy podlegają przeglądowi i aktualizacji co sześć lat. Weryfikacji polegają m.in. zawarty w nich zestaw działań mających na celu osiągnięcie lub utrzymanie celów środowiskowych – to znaczy dobrego stanu wód powierzchniowych i podziemnych. Projekty planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy opracowują Wody Polskie. 

Zestaw działań z uwzględnieniem sposobów osiągania ustanawianych celów środowiskowych

Jest to niezbędny element opracowania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy w zakresie konieczności opracowania programów działań niezbędnych do wprowadzenia w celu osiągnięcia zakładanych celów środowiskowych. Zestaw określa działania podstawowe i uzupełniające zmierzające do poprawy lub utrzymania dobrego stanu wód.

Działania podstawowe są ukierunkowane na spełnienie minimalnych wymogów i obejmują m.in.: działania umożliwiające wdrożenie przepisów dotyczących ochrony wód; działania umożliwiające wdrożenie przepisów dotyczących ochrony wód związane z ocenami oddziaływania przedsięwzięć na środowisko oraz na obszar Natura 2000; działania służące wdrożeniu zasady zwrotu kosztów usług wodnych uwzględniającej wkład wniesiony przez użytkowników wód oraz koszty środowiskowe i koszty zasobowe.

Działania uzupełniające działania podstawowe są ukierunkowane w szczególności na osiągnięcie celów środowiskowych i mogą wskazywać: środki prawne, administracyjne i ekonomiczne niezbędne do zapewnienia optymalnego wdrożenia przyjętych działań; wynegocjowane porozumienia dotyczące korzystania ze środowiska; działania na rzecz ograniczenia emisji; zasady dobrej praktyki; przywracanie i tworzenie terenów podmokłych; działania służące efektywnemu korzystaniu z wody i ponownemu jej wykorzystaniu, przede wszystkim promowanie technologii polegających na efektywnym wykorzystaniu wody w przemyśle i oszczędzających wodę technik nawadniania; przedsięwzięcia techniczne, badawcze, rozwojowe, demonstracyjne i edukacyjne.

Działania ujęte w aktualizacjach planów gospodarowania wodami na obszarze dorzecza należy rozpocząć nie później niż w terminie 3 lat od dnia ogłoszenia tej aktualizacji.

Monitorowanie realizacji planów przez ministra

Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej monitoruje realizację działań zawartych w planach gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy. Wody Polskie oraz wojewodowie, marszałkowie województw, wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast i dyrektorzy urzędów morskich, w zakresie swojej właściwości, sporządzają roczne sprawozdania z realizacji działań zawartych w tych dokumentach, za rok poprzedni i przekazują te sprawozdania ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wodnej w terminie do dnia 28 lutego roku następnego. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 14 grudnia 2018 r. w sprawie zakresu informacji z realizacji działań zawartych w planach gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, planach zarządzania ryzykiem powodziowym i programie ochrony wód morskich (Dz.U. poz. 2390) reguluje informacje, jakie powinny być uwzględniane w tych sprawozdaniach. 

Źródła informacji

Zachęcamy do zapozowania się z prowadzoną przez Wody Polskie stroną http://apgw.gov.pl, gdzie znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy.

{"register":{"columns":[]}}