Rekordowe inwestycje na kolei. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak na konferencji o rozwoju polskiej infrastruktury kolejowej
17.10.2024
Minister Dariusz Klimczak wziął udział w XV, jubileuszowej konferencji „Rozwój polskiej infrastruktury kolejowej”, zorganizowanej przez Polską Izbę Kolei. Jej wiodącym tematem była krótkoterminowa i strategiczna perspektywa rozwoju kolei w Polsce, uwzględniająca inwestycje, utrzymanie, transformację cyfrową oraz bezpieczeństwo ruchu. Szef resortu infrastruktury podkreślił, że polska kolej wymaga skoku w nowoczesność, nowych inwestycji w infrastrukturę, nowej filozofii inwestycyjnej, która oparta jest o potoki pasażerów, a nie o uznaniowość inwestora. Przedstawił konkretne liczby świadczące, o tym, że rozwój kolei jest jednym z priorytetów ministerstwa.
Pośród już rozpoczętych zadań są modernizacja trasy Gdynia - Lębork, budowa nowej linii Szczyrzyc - Tymbark (Podłęże - Piekiełko) oraz modernizacja linii Stalowa Wola - Tarnobrzeg - Sandomierz - Ocice – Padew.
Minister infrastruktury przypomniał także, że w lipcu br. ogłoszono przetarg na budowę 4,6-kilometrowego tunelu Kolei Dużych Prędkości w rejonie Łodzi Fabrycznej, który jest obecnie najbardziej zaawansowanym projektem kolejowym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Natomiast w sierpniu wydana została pierwsza decyzja środowiskowa dla modernizacji linii kolejowej, która obsługiwać będzie budowaną elektrownię jądrową na Pomorzu.
Przedstawiając możliwości finansowania inwestycji transportowych minister D. Klimczak powiedział, że kontynuowany jest korzystny trend pozyskiwania unijnych funduszy na priorytetowe dla Polski działania transportowe, w tym kluczowe połączenie kolejowe z Litwą w ramach trasy Rail Baltica oraz przedsięwzięcia kolejowe w centrum Polski dotyczące m.in. kolei dużych prędkości.
W agencie konferencji znalazły się także debaty o projekcie kolei dużych prędkości (KDP), standaryzacji obiektów inżynieryjnych oraz roli infrastruktury kolejowej w dobie zagrożenia wojną. Wzięli w nich udział przedstawiciele Sejmowej Komisji Infrastruktury, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Urzędu Transportu Kolejowego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Instytutu Kolejnictwa, spółki PKP S.A., zarządcy narodowej sieci kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz przedsiębiorstw zrzeszonych w Polskiej Izbie Kolei.
Organizowane przez Polską Izbę Kolei cykliczne konferencje to forum wymiany spostrzeżeń i rozmów o aktualnej sytuacji i kierunkach rozwoju branży oraz wdrażanych innowacjach mających na celu wzrost jakości transportu szynowego w Polsce.