W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza akcja „Z kulturą w drodze”

25.07.2018

Drogowy savoir-vivre to ważny element bezpieczeństwa na drogach, dlatego o jego poprawę będą wspólnie zabiegać ludzie świata kultury oraz specjaliści z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. 25 lipca 2018 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wraz z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim oraz Głównym Inspektorem Transportu Drogowego Alvinem Gajadhurem zainaugurowali akcję „Z kulturą w drodze”.

Minister A. Adamczyk zainaugurował akcję "Z kulturą w drodze"
- Kultura jazdy i szacunek wobec innych są kluczowymi elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wielu niebezpiecznych zdarzeń można by uniknąć, gdyby uczestnicy ruchu drogowego szanowali siebie nawzajem. Projekt „Z kulturą w drodze” doskonale wpisuje się w działania Ministerstwa Infrastruktury związane z popularyzacją wśród kierowców zachowań ułatwiających dotarcie służb ratowniczych do miejsc wypadków na drogach szybkiego ruchu - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Korytarze Życia – przykład świadomej, kulturalnej postawy kierowców

Projekt „Z kulturą w drodze” jest realizacją zadań prowadzonych przez resort, m.in. dotyczących popularyzacji wśród kierowców zachowań ułatwiających dotarcie służb ratowniczych na miejsca wypadków na drogach szybkiego ruchu. Przykładem świadomej, kulturalnej postawy kierowcy na drodze jest stosowanie się do idei korytarzy życia.

- Chcemy pomóc polskim kierowcom w wykształceniu nawyków poprawiających bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu. Musimy zdawać sobie sprawę, że rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podjęliśmy tę inicjatywę ze względu na obserwowane ostatnio niepokojące zjawiska związane z niewłaściwym zachowaniem uczestników ruchu drogowego na autostradach i drogach ekspresowych, skutkujące utrudnionym dojazdem służb ratowniczych do miejsc zdarzeń drogowych – podkreślił minister Adamczyk.

Wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych jako element poprawy brd

Celem działań prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury jest redukcja liczby tragicznych zdarzeń na polskich drogach. Służą temu działania zarówno edukacyjne, jak i inżynieryjne.

- Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych jest jednym z najważniejszych celów, jakie stawia przed sobą Ministerstwo Infrastruktury w zakresie brd.  Dlatego opracowane zostały Wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych, które definiują standardy prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Celem tych działań jest redukcja zdarzeń śmiertelnych z udziałem pieszych. Wytyczne były długo oczekiwane przez zarządców i projektantów. Wychodzą one naprzeciw problematyce bezpieczeństwa pieszych na przejściach – powiedział minister infrastruktury.

 

Więcej informacji o przyjętych wytycznych można znaleźć na stronie MI.

„Z kulturą w drodze” – cykl filmów o kulturalnej i bezpiecznej jeździe

Projekt „Z kulturą w drodze”, którego pomysłodawcą jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego, rozpoczyna się w wakacje. To okres, kiedy zdecydowanie rośnie ruch na drogach, a w związku z tym rośnie też liczba wypadków. Celem akcji jest propagowanie kulturalnych zachowań, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Aby przykuć uwagę kierujących pojazdami, rowerzystów i pieszych, o dobrych manierach na drodze będą mówić wspólnie przedstawiciele świata kultury, GITD i MKiDN.

Cykl filmów o kulturalnej i bezpiecznej jeździe rozpoczyna rozmowa ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura. W kolejnych filmach, które będą dostępne w mediach społecznościowych, o swoich doświadczeniach „Z kulturą w drodze” i oczekiwaniach wobec innych użytkowników dróg będą opowiadać m.in. aktorzy filmowi i teatralni. Partnerzy akcji będą też prowadzić konkursy wśród uczestników ruchu drogowego.

Uczestnicy ruchu drogowego będą mogli przesyłać organizatorom akcji na adres: info@gitd.gov.pl materiały dokumentujące stosowanie w praktyce zasad kulturalnej jazdy, a także informacje o oczekiwaniach w tym zakresie. Na podstawie przesłanych materiałów zostanie stworzony Katalog Kultury W Drodze, który zostanie opublikowany na zakończenie akcji.

Pierwszy odcinek „Kultury w drodze” dostępny jest na portalu YouTube pod adresem: https://youtu.be/p3nuYz9yocM

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}