Rusza przetarg na modernizację dworca w Siedlcach
26.03.2021
26 marca 2021 r. PKP SA ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych przy modernizacji dworca w Siedlcach. To kolejna przebudowa planowana do realizacji w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.
Budynek dworca w Siedlcach w obecnym kształcie pochodzi z 1986 roku. Dzięki przyszłej modernizacji wygląd obiektu znacznie się zmieni. Elewacja budynku zostanie poddana kompleksowej renowacji – rozebrane zostaną występujące wtórne nawarstwienia, a pierwotne formy profili (m.in. gzymsy i balustrady) zostaną zrekonstruowane. Odtworzone będą osie okienne. Wykonana zostanie również termomodernizacja elewacji przy wykorzystaniu technologii ściany trójwarstwowej. Pojawi się zewnętrzna okładzina ceglana, a miejscowo elewacja wykończona zostanie patynowaną blachą tytan-cynk. W ten sam sposób wykończone zostaną też świetliki i attyki.
Na nowo zagospodarowany zostanie teren przed dworcem. Pojawią się tam wiata rowerowa z 10 stojakami na jednoślady oraz kilka miejsc parkingowych i miejsc krótkiego postoju. Zamontowane zostaną ławki i kosze.
Zmieni się również wnętrze obiektu. Dzięki modyfikacji dotychczasowego układu funkcjonalnego, w budynku powstanie duża przestrzeń zapewniająca wysoką jakość obsługi podróżnych. W zachodnim skrzydle budynku wyburzone zostaną ściany i część stropów, dzięki czemu powstanie dwukondygnacyjne pomieszczenie pełniące funkcję poczekalni z antresolą komunikacyjną na piętrze. Na parterze zlokalizowane będą ogólnodostępne toalety i pomieszczenia na kasy biletowe. Z holu głównego zaprojektowane zostały wejścia do przyległych lokali komercyjnych. Pomieszczenia na punkty handlowo-usługowe znajdą się zarówno na parterze, jak i na piętrze dworca. O przyjeżdżających i odjeżdżających pociągach będą informować nowe wyświetlacze i komunikaty głosowe wygłaszane wewnątrz budynku.
Dzięki inwestycji budynek będzie dostosowany do obsługi wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe bariery architektoniczne i pojawią się nowe udogodnienia, takie jak ścieżki prowadzące i mapy dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowana zostanie też winda. Przywrócona będzie oryginalna szerokość korytarzy, a schody zostaną poszerzone, co wpłynie na polepszenie warunków komunikacji wewnątrz budynku.
Termin składania ofert w postępowaniu przetargowym mija 27 kwietnia br.
Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na przełom I i II połowy tego roku, a zakończenie na II połowę 2022 r. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.