W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszają konsultacje publiczne Programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020–2025

26.11.2020

24 listopada 2020 r. rozpoczęły się konsultacje publiczne Programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025. Głównym celem przygotowanego w Ministerstwie Infrastruktury programu jest poprawa dostępu do komunikacji kolejowej w regionach.

Ruszają konsultacje publiczne Programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020–2025 - infografika

Realizacja zadań z tym związanych odbywała się będzie w szczególności przez:

  • zwiększenie dostępu do przystanków kolejowych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się,
  • zwiększenie dostępu do transportu kolejowego dla lokalnych społeczności przez uzupełnienie lokalnej i regionalnej punktowej infrastruktury pasażerskiej,
  • zwiększenie dostępu do miejsc parkingowych dla podróżnych.

 

Efektem realizacji programu będzie:

  • eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego,
  • dostosowywanie przystanków kolejowych do ruchu dalekobieżnego,
  • usprawnienie komunikacji kolejowej.

 

Na realizację programu PKP Polskie Linie Kolejowe SA przeznaczą  ze środków własnych 1 mld zł. Jest to pierwszy samodzielny program z obszaru infrastruktury kolejowej, realizowany ze środków własnych spółki, na tak dużą skalę.

- Chcemy, aby efektem realizacji Programu przystankowego było zminimalizowanie wykluczenia komunikacyjnego. Zadania wynikające z programu, będące inwestycjami lokalnymi, będą bez wątpienia pozytywnie wpływały na rynek pracy w czasie walki z kryzysem związanym z koronawirusem. W znacznej części przy budowie nowych lub remoncie dotychczasowych przystanków kolejowych będą mogły uczestniczyć nie tylko duże podmioty, lecz również niewielkie, rodzinne firmy  – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Zbudowane zostaną nowe przystanki kolejowe, odbudowane te, które od lat nie istnieją oraz wydłużane perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Jest to kolejna odsłona walki rządu z wykluczeniem komunikacyjnym.
 
Dzięki programowi budowy i modernizacji przystanków kolejowych podróż pociągiem stanie się powszechniejsza, a regionów wykluczonych komunikacyjnie będzie zdecydowanie mniej. Warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury.
 
Lista lokalizacji zadań inwestycyjnych została opracowana na podstawie postulatów składanych przez organy samorządowe (prezydentów miast, urzędy gminy, urzędy marszałkowskie), przewoźników, zarządcę infrastruktury kolejowej, przedsiębiorców, lokalne stowarzyszenia oraz obywateli. Dokładne lokalizacje przystanków i stacji, ich nazwy, precyzyjny zakres zadań oraz wybór pomiędzy ewentualnymi alternatywami będą przedmiotem dodatkowych konsultacji z miejscowymi interesariuszami, w celu jak najlepszego dostosowania programu do potrzeb lokalnych społeczności. Program jest otwarty na zmiany oraz nowe propozycje.

Uwagi do projektu programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025  można zgłaszać od 24 listopada do 2 stycznia 2021 r.

Uwagi można przesyłać na opublikowanym na stronie MI formularzu na adres e-mail: konsultacje_Program_Przystankowy@mi.gov.pl, drogą pocztową na adres Departamentu Kolejnictwa: ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa (w przypadku przekazania uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu formularza do MI), osobiście w siedzibie MI (Kancelaria Główna, pon. – pt. w godzinach 9.30-16.00).
 
W związku z trwającą epidemią COVID-19 nie przewiduje się możliwości ustnego składania uwag do protokołu w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.

Ogłoszenie o konsultacjach publicznych do projektu Programu znajduje się na stronie internetowej ministerstwa.

{"register":{"columns":[]}}