Ruszył Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć CPK
08.11.2024
Na obszarze, na którym powstanie linia Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź trwają przygotowania do zakupu nieruchomości w ramach Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć (KPDN). Spółka CPK prowadzi rozmowy z mieszkańcami, a zawieranie aktów notarialnych planuje rozpocząć jeszcze w tym roku.
Linia kolejowa nr 85 na odcinku Warszawa - Łódź to jeden z priorytetów inwestycyjnych spółki CPK. Zostanie oddana do użytku w 2032 r., co zbiegnie się w czasie z przeniesieniem ruchu lotniczego na lotnisko w Baranowie. Odcinek ten będzie stanowił trzon „Y”, czyli trasy prowadzącej ze stolicy Polski przez Łódź do Wrocławia i Poznania. Cały 480-kilometrowy projekt będzie budowany etapami i ma być gotowy w 2035 r.
Zarówno warszawski, jak i łódzki odcinek linii kolejowej 85 mają już wydane decyzje środowiskowe. Zaawansowane są także prace projektowe. Trwa budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi. Kolejnym ważnym krokiem jest pozyskanie gruntów niezbędnych do poprowadzenia linii w nowym śladzie, umożliwiającym osiągnięcie parametrów Kolei Dużych Prędkości.
Właściciele nieruchomości położonych na tym obszarze mogą przystępować do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć. Część właścicieli otrzymała już zaproszenia do rozmów, odbyły się pierwsze spotkania. Trwają opracowania i aktualizacje kolejnych operatów szacunkowych, a zawieranie aktów notarialnych ma ruszyć pod koniec roku. Transakcje mają dotyczyć ok. 150 działek, a CPK planuje zakończenie całego procesu w pierwszym kwartale 2025 r.
Z uwagi na liniowy charakter inwestycji oraz społeczną analizę skutków budowy linii kolejowej, spółka zaprosiła do KPDN właścicieli działek zabudowanych, których budynki mieszkalne lub usługowe pozostają w kolizji z inwestycją.
Przystąpienie do Programu Dobrowolnych Nabyć daje właścicielom nieruchomości większy wybór, dodatkowy czas na przeprowadzkę i możliwość dostosowania warunków sprzedaży do indywidualnych potrzeb. Właścicielom nieruchomości nabywanych w ramach KPDN przysługują dodatkowe formy wsparcia, takie jak pomoc rzeczowa przy przeprowadzce, rekompensata z tytułu utraty zdolności kredytowej czy renta cywilna z powodu rezygnacji z działalności rolniczej.
Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym sprawiła, że osobom zbywającym nieruchomości pod tę inwestycję w trybie dobrowolnym przysługują wyceny na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Inną możliwością jest wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia zużycia.