W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Wysokiego Szczebla ministrów ds. transportu państw Europy Środkowej i Wschodniej

04.09.2023

W Krakowie zakończyło się spotkanie Wysokiego Szczebla, podczas którego ministrowie ds. transportu państw Europy Środkowej i Wschodniej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej poruszyli ważne kwestie finansowania strategicznych projektów transportowych. Szeroko omówiony został długofalowy budżet UE, czyli wieloletnie ramy finansowe (WRF), które mają na celu zapewnienie dokonywania wydatków Unii w sposób usystematyzowany i w granicach jej zasobów własnych.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas Spotkania Wysokiego Szczebla ministrów ds. transportu państw Europy Środkowej i Wschodniej

Finansowanie polityki transportowej UE omawiano zarówno w obszarze obecnie prowadzonej rewizji WRF na lata 2021-2027, ale także analizowano perspektywiczne potrzeby i możliwości rozwoju europejskiego sektora transportu w ramach kolejnej perspektywy finansowej, po 2027 r.

Wspólna deklaracja wsparcia rozwoju infrastruktury transportowej

Na zakończenie Szczytu przedstawiciele resortów odpowiedzialnych za transport z Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji podpisali wspólną deklarację w sprawie wsparcia rozwoju infrastruktury transportowej. Podkreślili w niej konieczność zwiększenia spójności transportowej i poprawę dostępności Europy Środkowej i Wschodniej. Potwierdzili znaczenie niezawodnej infrastruktury transportowej o dużej przepustowości dla wspólnego bezpieczeństwa naszych krajów oraz długoterminowego rozwoju gospodarczego i dobrobytu na całym kontynencie europejskim, w tym pod względem podwójnego wojskowego i cywilnego wykorzystania infrastruktury transportowej oraz niezbędnego poziomu bezpieczeństwa dostaw. Podkreślili także, że rozwój nowoczesnej infrastruktury transportowej jest kapitałochłonny i wymaga stabilnych źródeł finansowania zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

— To wspólny apel ministrów ds. transportu na rzecz konieczności wzmocnienia nakładów finansowych na rozwój infrastruktury transportowej, w tym służącej mobilności wojskowej. Dostrzegamy ogromny potencjał w instrumencie CEF, który dotychczas okazał się bardzo efektywny. Głos ministrów transportu i szefów naszych rządów w tej sprawie powinien wybrzmieć na forum Unii Europejskiej — powiedział minister Andrzej Adamczyk.


Uczestnicy Szczytu mieli także możliwość zobaczenia efektów największej w historii Krakowskiego Węzła Kolejowego inwestycji kolejowej, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”: oddany do użytkowania w czerwcu br. czterotorowy most przez Wisłę, na zmodernizowanej linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}