W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sztab kryzysowy w Głogowie w związku z kulminacją wezbrania w tym mieście

21.09.2024

21 września 2024 r. w trakcie wieczornego sztabu kryzysowego w Głogowie, do którego zbliża się kulminacja wezbrania, minister infrastruktury Dariusz Klimczak przedstawił najnowszy raport dotyczący stanu infrastruktury drogowej i kolejowej. Mimo wciąż trudnej sytuacji, służby nieustannie pracują nad przywróceniem przepustowości sieci transportowej dotkniętej powodzią.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w trakcie posiedzenia sztabu kryzysowego w Głogowie

W ciągu dnia premier Donald Tusk spotkał się z wojewodami, aby zebrać wstępne szacunki dotyczące strat i kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z odbudową miejsc dotkniętych powodzią. W spotkaniu wziął udział również Marcin Kierwiński. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak wraz z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przebywał dziś w powiecie wołoskim i Szprotawie.

Sytuacja na drogach

— Most w Głogowie jest wciąż otwarty, służby terenowe GDDKiA są gotowe do podjęcia działań zabezpieczających most, gdyby sytuacja się jeszcze pogarszała — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.


Wciąż zablokowane są trzy odcinki dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA oraz jeden most. Wczoraj w godzinach wieczornych wprowadzono ruch wahadłowy z ograniczeniem tonażowym do 3,5 tony na moście w Malerzowicach Wielkich na drodze krajowej nr 46 (woj. opolskie). Wcześniej most był zamknięty.

Obecnie wciąż na kilku odcinkach dróg krajowych występują poważne utrudnienia lub ruch jest całkowicie zablokowany.

W województwie opolskim, z powodu zniszczeń i wysokiego stanu wód, zablokowane są odcinki:

  • DK40 w Głuchołazach, gdzie most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki,
  • DK45 w Krapkowicach z powodu podmycia i uszkodzenia jezdni,
  • DK94 w pobliżu Skorogoszczy.

W województwie dolnośląskim zablokowany jest odcinek drogi krajowej nr 12 w Ścinawie, gdzie został zamknięty most z powodu wysokiego stanu wody.

Pomimo trudnych warunków na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy (woj. opolskie) ruch jest utrzymany, lecz odbywa się wahadłowo. Z kolei na drodze krajowej nr 27 w Nowogrodzie Bobrzańskim (woj. lubuskie) wprowadzony został ruch wahadłowy z powodu osunięcia nasypu.

Sytuacja na kolei

— Zgodnie z prognozą z dzisiejszego poranka wznowiony został ruch na odcinku Nysa – Prudnik, co oznacza przywrócenie przejezdności na linii Katowice – Gliwice – Kędzierzyn-Koźle – Nysa – Kamieniec Ząbkowicki – Legnica. Jedynym odcinkiem ze wstrzymanym ruchem jest Kłodzko Główne – Kłodzko Miasto i Kłodzko Nowe — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.


Obecnie ruch pociągów jest wstrzymany na odcinku Kłodzko Główne – Kłodzko Miasto. Nieprzejezdne pozostają również przejścia graniczne z Czechami, w tym Chałupki-Bohumin, Głuchołazy oraz Cieszyn. Częściowo przywrócono ruch pasażerski na przejściu Zebrzydowice – Petrovice.

Dotychczas udało się przywrócić przejezdność na 27 odcinkach linii kolejowych. Dzisiaj do godz. 15:00 odwołano 8 pociągów na całej relacji oraz 97 pociągów na części trasy. Odnotowano 2 wydarzenie związane z sytuacją pogodową, ale nie spowodowały opóźnień.

Pociągi PKP Intercity nadal nie kursują na liniach: Kędzierzyn-Koźle – Jelenia Góra, Jelenia Góra – Szklarska Poręba, Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice oraz przejście Chałupki-Bohumin. Ograniczony ruch utrzymuje się także na trasie Wrocław – Jelenia Góra. Dziś wprowadzono ograniczenia na linii Wrocław – Zielona Góra.

W dalszym ciągu wyłączone z użytkowania pozostaje dworzec Kłodzko Główne. Dworzec Głuchołazy został otwarty.

W dniach 21-22 września 2024 r.  związku z przerwą w ruchu pociągów na stacji Głogów spowodowaną przejściem fali powodziowej na Odrze niektóre pociągi PKP Intercity będą kursowały drogą okrężną lub zostaną odwołane. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów IC w pociągach Kolei Dolnośląskich oraz PolRegio  na odcinku Zielona Góra Główna – Wrocław Główny.

Sytuacja hydrologiczna i stan infrastruktury przeciwpowodziowej

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Aktualnie w Głogowie stan wody wynosi 652 cm, czyli 202 cm powyżej stanu alarmowego (450 cm). Średnia wzrost na 1h wynosił od rana ok. 5-7 cm. Kulminacja wezbrania zbliża się do Głogowa, notowane maksymalne wartości będą wynosić 695-705 cm. Początek maksymalnego stanu będzie w niedzielę po g. 12:00. Maksymalny stan będzie trwał około 24h, później powoli będzie spadać. Stan alarmowy utrzymywać się będzie łącznie około 6-7 dób. W Brzegu Dolnym stan wody na godzinę 14:20 to 932 cm z niewielką tendencją spadkową. W Nowej Soli natomiast – 523 cm, ale z tendencją wzrostową. Według prognoz IMGW fala kulminacyjna wyniesie 675 cm i dotrze do Nowej Soli 23 września 2024 r. nad ranem.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nieustannie monitoruje stan wałów przeciwpowodziowych w najbardziej newralgicznych miejscach zagrożonych powodzią.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}