W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tarcza Wschód – inwestycja w pokój i bezpieczeństwo

30.11.2024

30 listopada 2024 r. minister infrastruktury Dariusz Klimczak wraz z premierem Donaldem Tuskiem odwiedził miejscowość Dąbrówka w gminie Budry w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie ukończony został pierwszy fragment systemu obronnego w ramach programu Tarcza Wschód. Ministerstwo Infrastruktury aktywnie włącza się w program w zakresie swojej odpowiedzialności.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak z premierem Donaldem Tuskiem w trakcie konferencji prasowej
— Obrona i bezpieczeństwo naszej ojczyzny to nasz wspólny i podstawowy obowiązek. Odkąd mają miejsce wydarzenia za naszą wschodnią granicą, charakter i sposób funkcjonowania Ministerstwa Infrastruktury nabrał nowego znaczenia. Współpraca nasza i naszych jednostek podległych z MON ma charakter ciągły. Jesteśmy podstawowym partnerem wielu projektów, również Tarczy Wschód — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Rola Ministerstwa Infrastruktury

Rola MI w programie Tarcza Wschód skupia się wokół zapewnienia mobilności wojsk. Łączna długość dróg szybkiego ruchu w Polsce wynosi obecnie ponad 5000 km. Sieć dróg służy bowiem do przemieszczania się kolumn wojsk sojuszniczych. Może też pełnić ważne zadania przy prowadzeniu działań obronnych. W związku z tym wszyscy zarządcy dróg, w tym również GDDKiA, przy kluczowych korytarzach tranzytowych na bieżąco współpracują z odpowiednimi jednostkami wojskowymi koordynującymi transport i ruch wojsk.

Ministerstwo Infrastruktury będzie również współpracować z Ministerstwem Obrony Narodowej przy rozbudowie sieci parkingów podwójnego zastosowania przy autostradach i drogach ekspresowych zapewniających dodatkową przestrzeń na potrzeby wojskowe. Ponadto wybrane miejsca obsługi podróżnych będą pełnić rolę tymczasowych miejsc postoju kolumn wojskowych. Parkingi zostaną uzupełnione o niezbędne z punktu widzenia potrzeb wojska elementy, które nie wpłyną na cywilne wykorzystywanie parkingu.

Tarcza Wschód

Budowę Tarczy Wschód przyspieszono. Początek prac planowano na I kwartał 2025 r., rozpoczęła się jednak jeszcze w 2024 roku. Pierwszy odcinek, który liczy 2,3 km, jest częścią kompleksowego planu obejmującego wzmocnienie infrastruktury obronnej na długości 800 km.

Projekt zakłada nie tylko ochronę ludności, ale także wsparcie działań NATO oraz Unii Europejskiej w ramach wspólnych celów obronnych. Realizacja tej wizji wymaga współpracy lokalnych społeczności, samorządów oraz instytucji państwowych.

Tarcza Wschód ma charakter defensywny, ale wykracza poza standardowe środki ochrony granic. Obejmuje między innymi budowę fortyfikacji, przeszkód terenowych oraz nowoczesnych systemów antydronowych. Inwestycja zyskała również wymiar międzynarodowy i poparcie państw bałtyckich oraz partnerów takich jak Finlandia, Wielka Brytania i USA, co wzmacnia efekt odstraszania.

Cała inwestycja w ramach programu Tarcza Wschód zakończy się do 2028 roku i będzie kosztowała 10 mld zł. Budowę realizuje Zgrupowanie Zadaniowe pododdziałów Wojsk Inżynieryjnych.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}