Tymczasowy most dla Głuchołazów w drodze. Fala wezbraniowa na Odrze zmierza w kierunku Wrocławia
18.09.2024
Południowa Polska zmaga się z powodziami. Wieczorem 18 września 2024 r. odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska, wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, którzy podsumowali działania podjęte dzisiaj w związku z powodzią.
Minister infrastruktury zapowiedział powstanie mostu tymczasowego, który zastąpi zburzone przez powódź przeprawy w Głuchołazach. Pierwszy z transportów konstrukcji mostu składanego DMS-65 dotrze na zalane tereny jeszcze dziś w nocy.
W odpowiedzi na sytuację powodziową oraz w celu usprawnienia w dostarczaniu pomocy poszkodowanym w powodzi, Minister Infrastruktury podjął dziś decyzję o zwolnieniu z poboru opłat pojazdów dostarczających pomoc humanitarną.
Stan na godz. 16:00
Sytuacja na drogach
Obecnie wciąż na kilku odcinkach dróg krajowych występują poważne utrudnienia lub ruch jest całkowicie zablokowany.
W województwie opolskim, z powodu zniszczeń i wysokiego stanu wód, zablokowane są odcinki:
- DK40 w Głuchołazach, gdzie most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki. Obecnie drogi dojazdowe do mostu są sprzątane, aby przygotować miejsce pod budowę nowego mostu tymczasowego. GDDKiA współpracuje w tym zakresie wojskiem oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. W Legionowie pod Warszawą trwa załadunek elementów konstrukcji mostu tymczasowego, który zostanie rozstawiony w Głuchołazach. Pierwsze ciężarówki dojadą na Opolszczyznę dziś w nocy.
- DK45 w Krapkowicach z powodu podmycia i uszkodzenia jezdni,
- DK46 w Malerzowicach Wielkich, gdzie most został zamknięty z powodu wysokiego stanu wód,
- DK46 w Kamienicy, gdzie doszło do podmycia i uszkodzenia jezdni.
- DK94 w pobliżu Skorogoszczy.
W województwie dolnośląskim zablokowane są odcinki:
- DK39 między Strzelinem a Wiązowem,
- DK94 w Bolesławcu, gdzie został zamknięty most z powodu wysokiego poziomu wody.
W województwie lubuskim ruch jest wstrzymany na:
- DK12 w miejscowości Szprotawa
Pomimo trudnych warunków na drodze krajowej nr 40 w Mochowie (woj. opolskie) ruch jest utrzymany, ale przejazd przez most odbywa się wahadłowo ze względu na wysoki stan wody.
W województwie śląskim wszystkie drogi krajowe są przejezdne i utrudnienia nie powinny występować.
Sytuacja na kolei
Dzięki intensywnym działaniom PKP PLK udało się szybko przywrócić funkcjonowanie zalanych i zniszczonych linii kolejowych, umożliwiając dojazd m.in. do Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry i Nysy. Przez cały czas utrzymany był także ruch na głównych magistralach, takich jak Wrocław – Wałbrzych. Największe trudności wciąż występują w rejonie węzła Kłodzko oraz na stacji Głuchołazy, które zostały najbardziej dotknięte przez powódź. W najbliższych dniach będą kontynuowane prace w tych miejscach, aby jak najszybciej przywrócić przejezdność.
Obecnie ruch pociągów jest wstrzymany na czterech odcinkach lokalnych: Prudnik – Nowy Świętów, stacja Głuchołazy oraz stacja Kłodzko Główne. Pociągi PKP Intercity nie jeżdżą na trasach: Kędzierzyn-Koźle – Jelenia Góra, Jelenia Góra – Szklarska Poręba, Strzelin – Kłodzko (przywrócona zastępcza komunikacja autobusowa), Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice, Rybnik/Racibórz-Chałupki. Nieprzejezdne są przejścia graniczne z Czechami: Chałupki-Bohumin i Cieszyn. Przejezdne jest przejście Zebrzydowice-Petrowice. Do 24 września nie zostaną wznowione połączenia międzynarodowe do Czech. To efekt analiz stanu infrastruktury po stronie czeskiej.
Na trasie Opole – Brzeg występują utrudnienia związane z dostawą prądu do sieci trakcyjnej, co skutkuje opóźnieniami pociągów do 60 minut.
Mimo trudnej sytuacji dotychczas udrożniono 25 odcinki linii kolejowych. Na stacjach pasażerowie są na bieżąco informowani o zmianach w komunikacji. Do godziny 16:00 odwołano 37 pociągów, a 31 uruchomiono w skróconych relacjach. Ze względu na pogodę odnotowano dzisiaj 10 zdarzeń, które wpłynęły na opóźnienie 17 pociągów na 87 minut.
Dworce w Kłodzku Głównym, Głuchołazach i Prudniku pozostają wyłączone z użytku, natomiast na stacjach w Kudowie-Zdroju i Nowej Rudzie zamknięto poczekalnie. Dworzec w Zebrzydowicach funkcjonuje bez zakłóceń – tunel komunikacyjny został osuszony i udostępniony podróżnym.
Sytuacja hydrologiczna i stan zbiorników przeciwpowodziowych
Zbiornik Racibórz Dolny został zapełniony w około 70,8 proc., co odpowiada ok. 131,04 mln m3 wody. W zbiorniku Nysa zmniejszono przepływ do 300 m³/s (z 400 m³/s). Mimo zalania obu przepompowni zbiornik funkcjonuje prawidłowo, a jego napełnienie wynosi 64 proc. W dzielnicy Koźle-Rogi w Kędzierzynie-Koźlu wciąż występuje przesiąkanie wału. Sytuacja na zbiorniku Otmuchów, do którego napływa woda ze zbiorników Topola i Kozielno, jest stale monitorowana. Kanał ulgi oraz główny blok zrzutów działają prawidłowo, a poziom wody stopniowo opada.
Cztery zbiorniki na Ziemi Kłodzkiej: Szalejów, Krosnowice, Boboszów i Roztoki zgromadziły łącznie około 15 mln m³ wody, co pomogło spłaszczyć falę powodziową.
Zbiornik Kozielno będzie opróżniany ostrożnie, zgodnie z warunkami hydrologicznymi, aby uniknąć nagłych zmian w poziomie wody, które mogłyby wpłynąć na stabilność zapory czołowej zbiornika Topola.