Umowa na realizację obwodnicy Strzelec Krajeńskich
28.05.2021
27 maja 2021 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła umowę o wartości 78 mln zł na realizację obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22. Jest to pierwsza z sześciu inwestycji w ramach rządowego Programu 100 obwodnic w województwie lubuskim, dla której została podpisana umowa na realizację. Zakończenie robót planowane jest w 2024 r.
Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22 o długości ponad 7 km. Obwodnica ominie Strzelce Krajeńskie od strony północnej. Będzie to jednojezdniowa, dwupasowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W zakres inwestycji wchodzi budowa obiektów mostowych, skrzyżowań jednopoziomowych oraz urządzeń ochrony środowiska, w tym przejść dla zwierząt. Wykonana zostanie także infrastruktura towarzysząca m.in. oświetlenie drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zadanie jest realizowane w formule Projektuj i buduj.
Podstawowym celem budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miejscowość i odciążenie istniejącej sieci dróg, a także uspokojenie ruchu w centrum miasta. Droga krajowa nr 22 jest jedyną trasą prowadzącą przez Strzelce Krajeńskie w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego oraz w kierunku województwa pomorskiego i portów Trójmiasta. Ponadto przebiega przez obszar wpisany do rejestru zabytków, co uniemożliwia konieczną rozbudowę układu komunikacyjnego miasta. Fragment drogi przebiegający przez miasto posiada nawierzchnię z kostki brukowej, co znacznie utrudnia jej utrzymanie w dobrym stanie technicznym przy obecnym natężeniu ruchu, a częste remonty są uciążliwe dla kierowców i mieszkańców miasta.
Program budowy 100 obwodnic w województwie lubuskim
W ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie lubuskim powstanie 6 obwodnic:
- Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22,
- Kostrzyna nad Odrą w ciągu drogi krajowej nr 31,
- Krosna Odrzańskiego w ciągu drogi krajowej nr 29,
- Przytocznej w ciągu drogi krajowej nr 24,
- Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22,
- Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12.
Program budowy 100 obwodnic
Ogółem do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.