W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Ministerstwie Infrastruktury o sytuacji hydrologicznej w kraju

14.02.2024

O obecnej sytuacji hydrologicznej, związanej z potencjalnym ryzykiem wystąpienia powodzi, rozmawiano w Ministerstwie Infrastruktury podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzeniu przewodniczył wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski przewodniczy posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W najbliższych miesiącach są spodziewane opady wyższe od normy – wynika to z prognoz przygotowywanych przez IMGW–PIB dla PGW WP. Stan wody w rzekach nizinnych nie będzie ulegał szybkiej normalizacji. Wały przeciwpowodziowe poddawane są długotrwałemu obciążeniu, co generuje coraz więcej zgłoszeń związanych z ich nieszczelnością i awarii urządzeń wodnych. Sytuacji nie poprawia również aktywność niektórych zwierząt, które uszkadzają wały przeciwpowodziowe.

W trakcie spotkania sformułowano dwie rekomendacje. Pierwsza dotyczy wzmożonego monitoringu sytuacji hydrometeorologicznej ogólnej i na obiektach hydrotechnicznych (m.in. wałach przeciwpowodziowych), a druga intensyfikacji współpracy ze służbami zarządzania kryzysowego.

Zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe jest obecnie ponad 1600 pracowników Wód Polskich w całym kraju, a wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe administrowane przez PGW WP pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami. Większość zbiorników przeciwpowodziowych posiada rezerwy powodziowe większe od wymaganych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}