W trosce o pamięć o historii kolei
28.07.2021
PKP Polskie Linie Kolejowe SA przekazały wagon-szatnię oraz elementy torów organizacjom promującym kolejowe tradycje. Dzięki współpracy kolejarzy dużej i małej kolei, wysłużony sprzęt będzie atrakcją ekspozycji.
Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu otrzymał od PLK historyczny wagon. Jest to wagon typu 101A, wyprodukowany przez Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego w Poznaniu w 1963 roku. W Polskich Liniach Kolejowych przez 30 lat był częścią Specjalnego Pociągu Ratownictwa Technicznego. Służył jako szatnia dla zespołu do usuwania skutków zdarzeń na sieci kolejowej w województwie warmińsko-mazurskim. Na co dzień wagon ten stacjonował w Iławie.
Wagon uzupełni muzealną kolekcję 4-osiowych wagonów pasażerskich. To kolejna darowizna PLK dla Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Wcześniej organizacja otrzymała od zarządcy infrastruktury kolejowej wagon kryty, wagon techniczno-gospodarczy typu 209C oraz dwa radiotelefony Radmor FM 3006.
Historia kolei w regionie
Do Grodziskiej Kolei Drezynowej trafiły elementy torów – szyny, podkłady kolejowe, śruby, wkręty. Materiały zostaną wykorzystane na stacji w Ujeździe Wielkopolskim. Stowarzyszenie planuje wybudowanie bocznicy o długości 200 m, na której będą eksponowane zabytkowe pojazdy.
Tegoroczna darowizna dla Grodziskiej Kolei Drezynowej nie jest jedyną w historii współpracy z PLK. Dzięki przekazanym w zeszłym roku podkładom kolejowym wyremontowano most w Bonikowie, co podwyższyło poziom bezpieczeństwa podróży drezynami na trasie Grodzisk Wielkopolski – Kościan.
Darowizny od PLK – korzyść dla historii, tradycji oraz atrakcja pasjonatów, uczniów i turystów
PKP PLK SA przekazały ponad 100 darowizn instytucjom, które dbają o historię i tradycję kolei. W tym roku spółka wsparła elementami infrastruktury lokalne kolejki: z Gminy Czernice Borowe oraz Przeworską Kolej Dojazdową „Podgórzanin”. Natomiast Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej, organizator Muzeum Parowozowni Jarocin, otrzymało od PLK wagon oraz przyczepę wózka motorowego. W ubiegłym roku materiały torowe trafiły m.in. do Średzkiej Kolei Powiatowej, Żuławskiej Kolei Dojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Wysłużony sprzęt kolejowy został przekazany również szkołom. W 2020 r. Politechnika Wrocławska otrzymała m.in. semafory, tarczę manewrową i dźwignię zwrotnicową, a do Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu trafiła nastawnica mechaniczna scentralizowana.