Współpraca w zakresie polityk rozwoju
Europejskie Porozumienie w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Znaczeniu Międzynarodowym
23 stycznia 2017 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji Europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym sporządzonego w Genewie dnia 19 stycznia 1996 r. (tzw. Konwencja AGN). Ustawa została opublikowana 31 stycznia 2017 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i weszła w życie 15 lutego 2017 r. Dokonanie aktu ratyfikacji przez Prezydenta RP miało miejsce 6 marca 2017 r.
Głównym celem Konwencji AGN jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie. Sieć ujęta w Porozumieniu podzielona jest na 9 głównych wodnych ciągów transportowych o długości ponad 27 tys. km, które łączą porty ponad 37 krajów europejskich.
Na terytorium Polski znajdują się odcinki trzech głównych szlaków wodnych, są to:
- droga wodna E30 – przebiegająca Odrzańską Drogą Wodną łączącą Morze Bałtyckie w Świnoujściu z Dunajem w Bratysławie,
- droga wodna E40 – łącząca Morze Bałtyckie od Gdańska z Morzem Czarnym w Odessie,
- droga Wodna E70 – łącząca Odrę z Zalewem Wiślanym i stanowiąca część europejskiego szlaku komunikacyjnego wschód-zachód łączącego Kłajpedę z Rotterdamem.
Porozumienie AGN wskazuje również dwanaście portów śródlądowych o międzynarodowym znaczeniu zlokalizowanych w dziesięciu miastach: Świnoujście, Szczecin, Kostrzyn, Wrocław, Koźle, Gliwice, Gdańsk, Bydgoszcz (2 porty), Warszawa (2 porty), Elbląg.
Aktualnie, wymienione w Konwencji AGN drogi wodne na terenie Polski nie spełniają minimalnych warunków żeglowności, w zakresie głębokości tranzytowej, określonych w Porozumieniu. W związku z powyższym Polska jako członek AGN wyraża intencję do zapewnienia, na objętych Konwencją drogach wodnych, warunków nawigacyjnych spełniających wszystkie kryteria właściwe dla śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym, tzw. klasy „E” odpowiadającej co najmniej IV klasie żeglowności.
Materiały
Europejskie Porozumienie w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Znaczeniu Międzynarodowym„Europejskie_porozumienie_w_sprawie_głównych_śródlądowych_dróg_wodnych_o_znaczeniu_międzynarodowym_(AGN)”(1).pdf 1.54MB
Grupa Robocza ds. połączenia Dunaj-Odra-Łaba (DOL)
Grupa dedykowana jest współpracy polsko – czeskiej. Jej celem jest kształtowanie polityki mającej na celu realizację budowy połączenia DOL i rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Ponadto grupa działa na rzecz umieszczenie dróg wodnych Odry i Łaby w sieci TEN-T.
NAIADES III „Boosting future-proof European inland waterway transport”
Celem programu NAIADES III jest kontynuacja działań mających na celu wzrost transportu śródlądowymi drogami wodnymi i tworzenie dogodnych warunków do rozwoju żeglugi śródlądowej. W ramach programu podkreślane są dwa kluczowe cele: dalsza integracja żeglugi śródlądowej z multimodalną siecią transportową i zwiększenie jej udziału w systemie przewozów ogółem oraz stopniowe przechodzenie na statki śródlądowe o zerowej emisji poprzez koordynację polityki transportowej, środowiskowej i energetycznej. Zadania te mogą zostać osiągnięte poprzez inwestycje w kapitał ludzki, infrastrukturę, flotę i digitalizację żeglugi śródlądowej.
Grupa Robocza Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ do spraw transportu wodnego śródlądowego
Grupa działa jako jedna z dwóch grup roboczych Komitetu ds. Transportu Lądowego odpowiedzialnych za kwestie żeglugi śródlądowej. Jest odpowiedzialna za kształtowanie polityki rozwoju sieci dróg wodnych zgodnie z postanowieniami Europejskiego Porozumienia o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN).
Inland Navigation Europe
Najważniejsza europejska organizacja zajmująca się rozwojem żeglugi śródlądowej zrzeszająca publiczne podmioty odpowiedzialne za infrastrukturę lub administrowanie drogami wodnymi z 13 krajów UE. Polska jest członkiem INE od 2018 roku. Więcej informacji dostępnych jest na stronie INE (kliknij tutaj).
- Ostatnia modyfikacja:
- 29.08.2022 12:19 Adam Bielecki
- Pierwsza publikacja:
- 20.07.2021 09:33 Anna Kiedrowicz-Thel