W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zezwolenia na wykonywanie przewozów drogowych w transporcie krajowym - stan na 31.12.2019

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że na dzień 31.12.2019 r. w krajowym transporcie drogowym udzielonych zostało ok. 7,5 tys. zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w zakresie przewozu osób autobusem (dla ok. 61,2 tys. pojazdów) oraz ok. 63,7 tys. zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w zakresie przewozu rzeczy (dla ok. 234,4 tys. pojazdów). Powyższe zezwolenia udzielane są przez starostę właściwego dla siedziby przedsiębiorcy.

Ponadto na dzień 31.12.2019 r. udzielono ok. 62,1 tys. licencji na przewóz osób taksówką. Organem uprawnionym do udzielenia tych licencji jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Od dnia 15.08.2013 r. wydawane są licencje uprawniające do przewozu osób samochodem i pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Organem udzielającym te uprawnienia jest starosta właściwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Do dnia 31.12.2019 r. udzielono ok. 1,5 tys. licencji w zakresie przewozu osób samochodem osobowym (dla ok. 4,0 tys. pojazdów) oraz ok. 2,0 tys. licencji w zakresie przewozu osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (dla ok. 4,5 tys. pojazdów).

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym udzielane są również licencje na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy, wydawane przez starostę właściwego dla siedziby albo miejsca zamieszkania przedsiębiorcy oraz licencje na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób, wydawane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Z informacji uzyskanych z tych organów wynika, że na dzień 31.12.2019 r. w zakresie pośrednictwa na przy przewozie rzeczy udzielonych zostało ok. 13,1 tys. takich licencji, natomiast w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób, 269 licencji.

W krajowym transporcie drogowym osób wydawane są również zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych i regularnych specjalnych. Z szacunkowych danych opracowanych na podstawie informacji otrzymanych od organów wydających uprawnienia przewozowe wynika że, na dzień 31.12.2019 r. udzielono ok. 20,6 tys. zezwoleń na przewozy regularne (z ok. 88,6 tys. wypisów z tych zezwoleń) oraz ok. 4,4 tys. zezwoleń na przewozy regularne specjalne (z ok. 13,1 tys. wypisów z tych zezwoleń). Są to dokumenty uprawniające przewoźników do wykonywania przewozów w ramach obsługi linii komunikacyjnych (przewozy regularne) oraz obsługi niepublicznego przewozu regularnego określonych grup osób (przewozy regularne specjalne).

Przedsiębiorca wykonujący przewozy drogowe na potrzeby własne jest obowiązany uzyskać zaświadczenie, potwierdzające zgłoszenie przez niego prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej. Zaświadczenie to na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy wydaje starosta właściwy dla siedziby przedsiębiorcy. Na dzień 31.12.2019 r. w zakresie przewozu osób wydano ok.1,3 tys.  zaświadczeń oraz ok. 2,9 tys. wypisów z tych zaświadczeń. W zakresie przewozu rzeczy wydano ok. 54,3 tys. zaświadczeń oraz ok. 153,6 tys. wypisów z tych zaświadczeń.

Źródło powyższych informacji stanowią zestawienia statystyczne przekazane do resortu infrastruktury przez urzędy marszałkowskie, starostwa oraz urzędy miejskie i gminne, w ramach realizacji zapisu art. 83 ust.3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140).

{"register":{"columns":[]}}