Zintegrowana Sieć Kolejowa – nowe podejście do planowania rozwoju kolei w Polsce
03.12.2024
Spółka Centralny Port Komunikacyjny wraz z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi i Instytutem Rozwoju Miast i Regionów rozpoczęły prace nad projektem integracji sieci kolejowej. Efektem wspólnych działań będzie opracowanie długoterminowego, stabilnego planu rozwoju infrastruktury i tras kolejowych w Polsce. Prace prowadzone są pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.
Podczas spotkania, które odbyło się 3 grudnia 2024 r. w Ministerstwie Infrastruktury z marszałkami województw - organizatorami komunikacji publicznej w województwach przedstawione zostały założenia nowego, długoterminowego podejścia do rozwoju kolei w obszarze infrastruktury. Opierają się one na modelu równomiernego rozwoju sieci transportowej w regionach, w połączeniu z ośrodkami miejskimi generującymi największe potoki pasażerskie. Zaprezentowano również, jak kolej regionalna wraz z połączeniami dalekobieżnymi dostępnymi w każdym powiecie może korzystnie wpływać na ich rozwój i codzienną mobilność mieszkańców. Reprezentanci urzędów marszałkowskich mogli zapoznać się z planem konsultacji oraz fazami pracy nad koncepcją Zintegrowanej Sieci Kolejowej.
W spotkaniu uczestniczył również wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Stanisław Bukowiec, który zarysował koncepcję zmiany obecnie funkcjonujących przepisów dotyczących Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Spotkanie było okazją do wymiany spostrzeżeń i zasygnalizowania białych plam na mapie publicznego transportu zbiorowego. Na początku 2025 r. planowane są spotkania w ramach regionalnych paneli eksperckich, czyli cyklu spotkań w każdym z województw.
Docelowa Zintegrowana Sieć Kolejowa w Polsce powstanie w oparciu o analizy:
- Strategicznego Studium Lokalizacyjnego korytarzy CPK i obecnej sieci kolejowej;
- analizę sieciową z wykorzystaniem zaawansowanych metod i narzędzi CPK;
- infrastrukturalnych priorytetów inwestycyjnych CPK i PKP PLK do 2035 r.;
- wniosków płynących z regionalnych paneli eksperckich.
Zakończenie prac analitycznych nad ZSK planowane jest w 2026 r.