W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w systemie SENT od 1 listopada 2024 r.

29.10.2024

17 października 2024 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Przepisy autorstwa Ministerstwa Infrastruktury wprowadzają nowe obowiązki względem przewoźników zagranicznych. Nowelizacja, która dotyczy m.in. delegowania kierowców w transporcie drogowym, ma na celu ochronę polskiej branży transportu drogowego poprzez zwiększenie efektywności kontroli przewoźników. Dzięki niej nastąpi przyspieszenie wejścia w życie elektronicznej kontroli zezwoleń zagranicznych w ramach systemu SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu). Dotyczy to przewoźników zagranicznych spoza UE wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.

Polsko–rosyjskie rozmowy ws. międzynarodowych przewozów drogowych

Zmiany w systemie SENT to odpowiedź MI na postulaty zgłaszane przez środowisko przewoźników, którzy organizowali protesty przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą. Zmiana przepisów pozwoli na skuteczniejsze monitorowanie i kontrolowanie podmiotów zagranicznych, co przyczyni się do wzmocnienia ochrony polskich przewoźników drogowych przed nieuczciwą konkurencją.

Polska branża transportu drogowego boryka się z wieloma problemami wynikającymi z sytuacji na Ukrainie oraz będącymi pochodną spowolnienia gospodarczego w Europie. Dlatego konieczne jest wzmocnienie kontroli przewoźników z państw trzecich, aby wyeliminować zjawisko nieuczciwej konkurencji i ochronić rodzimy rynek transportu drogowego przed niedozwolonymi praktykami ze strony podmiotów zagranicznych.

Obowiązek rejestracji w systemie SENT będzie dotyczył od 1 listopada 2024 r. przewoźników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA, a od 1 stycznia 2025 r. przewoźników z innych państw członkowskich UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA. Chodzi o firmy, które wykonują na terenie Polski przewóz drogowy do lub z państwa spoza UE na podstawie zezwolenia wymaganego przepisami umowy międzynarodowej wiążącej Polskę i to państwo.

Ministerstwo Infrastruktury opracowało ponadto ulotkę informacyjną na temat nowych przepisów w języku polskim, angielskim i rosyjskim.

Materiały

Ulotka informacyjna (PL)
Załącznik​_1​_-​_ulotka​_SENT​_PL-2.pdf 0.44MB
Ulotka informacyjna (ENG)
Załącznik​_2​_-​_ulotka​_SENT​_ENG.pdf 1.40MB
Ulotka informacyjna (RUS)
Załącznik​_3-​_ulotka​_SENT​_RUS.pdf 1.32MB
{"register":{"columns":[]}}