W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z przedstawicielami Polonii w Brazylii

19.09.2024

18 września 2024 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polonii w Brazylii, podczas którego omówiono ważne kwestie związane z upowszechnianiem i rozwojem języka polskiego.

Zdjęcie uczestników spotkania z Polonią w Brazylii z 18 września 2024

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Instytutu Rozwoju Języka Polskiego oraz Fabricio J. Nazzari Vicroski i Marzena Kowalczyk-Jassak, nauczycielka skierowana do pracy dydaktycznej przez ORPEG.

Podczas spotkania poruszono możliwość nauczania języka polskiego w Brazylii przy wsparciu udzielanym przez Instytut. Przedstawiciele Polonii podkreślili potrzebę stworzenia podręcznika do nauki języka polskiego, dostosowanego do specyfiki Ameryki Południowej. Rozmawiano także o możliwościach wsparcia dzieci i młodzieży polonijnej w organizacji letniego wypoczynku, w ramach naboru wniosków i konkursów ogłaszanych przez Instytut.

Przedstawiciele Polonii poinformowali również o działaniach na rzecz promowania języka polskiego w Brazylii, w tym o złożeniu wniosku o wpisanie go na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Co więcej, rząd Brazylii wspiera działania mające na celu popularyzację zarówno historycznego, jak i współczesnego języka polskiego, m.in. dofinansowując projekt prowadzony przez Pana Fabricio J. Nazzari Vicroskiego - diagnoza języka polskiego.

W 2022 roku, dzięki staraniom Fabricio Vicroskiego oraz wsparciu BRASPOL – Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej, Instytutu Języka Polskiego i Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", język polski został uznany za język urzędowy w gminie Aurea. Aż 90% jej mieszkańców posługuje się językiem polskim, a w 12 gminach w Brazylii polski jest językiem urzędowym.

Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a obie strony wyraziły chęć dalszej współpracy. Instytut Rozwoju Języka Polskiego zadeklarował wsparcie w komunikacji oraz we wspólnych działaniach na rzecz Polonii w Brazylii.

 

{"register":{"columns":[]}}