Projekty polonijne
Przedstawiamy zasady współpracy przy realizacji projektów polonijnych. Przed wystąpieniem do placówki z ofertą współpracy projektowej uprzejmie prosimy o uważną lekturę zamieszczonego niżej materiału. Pomoże to Państwu w przygotowaniu propozycji działań, a nam w ich odpowiednim opracowaniu.
I. Dofinansowania projektów polonijnych przez polskie placówki konsularne w Kanadzie
Ambasada RP w Ottawie
Okręg konsularny Konsula RP w Ottawie obejmuje terytorium miasta stołecznego Ottawy oraz należące do prowincji Ontario hrabstwa: Ottawa-Carleton, Lanark, Prescot-Russel, Stormont-Dundas-Glengarry, Leeds-Grenville.
Informacja o zasadach zgłaszania wniosków o dofinansowanie projektów polonijnych jest ogłaszana przez Ambasadę RP w Ottawie jesienią każdego roku.
Konsulat Generalny RP w Montrealu
Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Montrealu obejmuje prowincje Quebec, Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik, Nowa Funlandia i Labrador, Wyspa Księcia Edwarda.
Informacja o zasadach zgłaszania wniosków o dofinansowanie projektów polonijnych jest ogłaszana przez Konsulat Generalny RP w Montrealu jesienią każdego roku.
Konsulat Generalny RP w Toronto
Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Toronto obejmuje Ontario, Manitoba, Saskatchewan, Nunavut.
Informacja o zasadach zgłaszania wniosków o dofinansowanie projektów polonijnych jest ogłaszana przez Konsulat Generalny RP w Toronto jesienią każdego roku.
Konsulat Generalny RP w Vancouver
Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Vancouver obejmuje Kolumbia Brytyjska (BC), Alberta (AB), Terytoria Północno-Zachodnie (NWT), Jukon (YT).
Informacja o zasadach zgłaszania wniosków o dofinansowanie projektów polonijnych jest ogłaszana przez Konsulat Generalny RP w Vancouver jesienią każdego roku.
II. Inne źródła dofinansowywania projektów polonijnych
Finansowanie lektoratów języka polskiego.
Organizacja i finansowanie lektoratów języka polskiego za granicą należą do kompetencji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dodatkowe informacje na temat realizowanego przez tę instytucję programu „Lektorzy” na stronie internetowej Agencji.
Zakup podręczników i pomocy dydaktycznych do nauki w języku polskim.
Podręczniki i pomoce dydaktyczne są przekazywane nieodpłatnie za granicę organizacjom i szkołom polonijnych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, na wniosek organizacji społecznych zarejestrowanych za granicą lub innych podmiotów organizujących za granicą nauczanie języka polskiego albo innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, w tym także nauczycieli pracujących wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą. Dodatkowe informacje – na stronie internetowej Ośrodka.
Finansowanie instytucji kultury polskiej za granicą.
Finansowanie instytucji kultury polskiej za granicą znajduje się w gestii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem”. W ramach Programu instytucje polonijne, gromadzące i chroniące zbiory o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego, będą miały możliwość uzyskania dofinansowania począwszy od 2020 r. (trwają prace nad Regulaminem określającym m.in. tryb wnioskowania i rozliczania dotacji, którego zatwierdzenie ma poprzedzić oficjalne uruchomienie Programu).
Upamiętnienie historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego za granicą.
Biuro Upamiętniania Walki i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi działalność związaną z upamiętnianiem historycznym wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego za granicą. Biuro, działając w porozumieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środowiskami i organizacjami polonijnymi i polskimi, podejmuje działania polegające m.in. na: sprawowaniu opieki nad polskimi cmentarzami wojennymi za granicą, poszukiwaniu i upamiętnianiu miejsc męczeństwa Polaków oraz miejsc ich pochówku poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a także wspieraniu tworzenia lokalnych izb pamięci i muzeów walk o niepodległość. Ponadto, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN udziela także dotacji celowych oraz przyznawaniem świadczeń pieniężnych na pokrycie kosztów sprawowanej opieki nad grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Organizacja kolonii i innych form letniego wypoczynku dla dzieci oraz młodzieży polonijnej.
Z kolei organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dla dzieci oraz młodzieży polonijnej jest finansowane ze środków Ministerstwo Edukacji Narodowej, które przeprowadza corocznie konkursy w tym zakresie.
Materiały
wzór - oświadczeniewzor_-_oswiadczenie.docx 0.02MB Wniosek_uproszczony
Wniosek_-_Kosztorys_uproszczony_wzor.xls 0.04MB