Kenia chce korzystać z polskich doświadczeń w zakresie ochrony środowiska.
29.08.2023
W dniu 14.08. pod przewodnictwem Pana Emilio Ndviga Muga w Ambasadzie RP w Nairobi gościli, przedstawiciele kenijskich władz Narodowego Urzędu ds. Zarządzania Środowiskiem (National Environment Management Authority - NEMA) oraz przedsiębiorcy zainteresowani współpracą z Polską.
NEMA został utworzony na mocy Ustawy o zarządzaniu środowiskiem i koordynacji z 1999 r., jako główny instrument rządu służący wdrażaniu wszystkich polityk związanych ze środowiskiem w kontekście przepisów sektorowych dotyczących środowiska, pogarszającego się stanu środowiska w Kenii, a także rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych, których łączny wpływ negatywnie wpływa na środowisko. Nadrzędnym celem powołania NEMA było wprowadzenie harmonii w zarządzaniu środowiskiem kraju.
Celem spotkania było omówienie możliwość stworzenia, przy wsparciu Ambasady RP w Nairobi forum eksperckiego pomiędzy kenijskimi i polskimi podmiotami ds. ochrony środowiska w zakresie potrzeb Kenii i perspektywy wdrożenia doświadczeń i narzędzi optymalnej gospodarki odpadami i technologii ochrony środowiska, którymi mogliby się podzielić Polska.
Podczas rozmowy z ambasadorem RP, przewodniczący NEMA Pan Emilio Ndviga Muga z najwyższym uznaniem odniósł się do niespotykanej przemiany, jaką Polska przeszła od 1989 r., wzrostowi polskiej gospodarki, wdrażaniu najnowocześniejszych technologii także w zakresie ochrony środowiska. Uznał, ze polskie doświadczenie zdobyte w tym procesie jest bezcenne, gdyż podobieństwo w punkcie wyjścia stanowi wyjątkową szansę do dzielenia się wiedzą i wiąże się z obecną sytuacją w Kenii. Zaproponował strategiczne partnerstwo Polski we wszystkich szeroko pojętych aspektach ochrony środowiska. Przedstawiciele Ambasady RP oraz kenijskiego oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), przestawili polską ofertę eksportową zielonych technologii, w tym programu Greenivo, która spotkała się bardzo dużym zainteresowaniem. Strony zobowiązały się do zorganizowania polskiej misji gospodarczej zielonych technologii o charakterze instytucjonalnym, biznesowym i akademickim oraz podjęciu działań w celu podpisania umowy dwustronnej w zakresie ochrony środowiska.